OPPKJØP: Renta overtar Tunnel Support. Fra venstre er daglig leder i Tunnel Support AS/Tunnel Support Sverige AB, Kato Stien, adm. direktør i AMV AS, Peder Andersen, og adm. direktør i Renta AS, Leif-Martin Drange. (Foto: Tor Sindre Tjomlid, AMV AS)

Renta kjøper opp Tunnel Support

UTLEIE: Tunnel Support AS og Tunnel Support Sverige AB er solgt til utleiegiganten Renta AS.

Publisert

Renta satser tungt på utleie til tunnelprosjekter, og kjøper altså de to selskapene Tunnel Support AS og Tunnel Support Sverige AB. Selskapene blir nå til Renta Infra AS og Renta Infra AB. Renta blir nå den ledende entreprenøruavhengige utleieaktøren til tunnelindustrien i Skandinavia, skriver selskapet i en pressemelding.

De to selskapene har ligget under AMV Group, det Flekkefjordbaserte konsernet som utvikler og leverer avanserte maskiner til tunneldrift og er en av tunnelbransjens sterkeste leverandører i Norge, og er også sterke i Sverige.

AMVs utleie av utstyr var før salget til Renta organisert i selskapet Tunnel Support med base i Bergen. Svenske Tunnel Support har base i Sunne. Det opplyses videre i pressemeldingen at partene inngår en avtale om strategisk samarbeid for å utnytte synergiene i markedet, og for å styrke leveransene og oppfølgingen av maskinene ute hos kundene.

- Attraktive selskaper

– For AMV er avtalen en bekreftelse på at vi har utviklet selskapene Tunnel Support AS og Tunnel Support Sverige AB til å bli attraktive selskaper. Det er en stor anerkjennelse av våre produkter, løsninger, kvalitet og service. Avtalen innebærer for AMV at vi spisser vårt fokus på å levere nye og innovative produkter og løsninger til markedet, uttaler adm. direktør Peder Andersen i AMV.

Fakta om selskapene

AMV Group:

• Familieeid konsern med ca. 350 ansatte og 1,1 milliard i årlig omsetning.

• Leverer utrustning og konsulenttjenester til tunnel, anlegg og gruve.

• AMV Group er etablert i Flekkefjord med lokasjoner i Bygland, Askim, Kristiansand, Bergen, Sunne, Stockholm og Changsha (Kina).

 

Renta Group:

• Hovedkontor i Helsingfors, etablert i 2016 og eid av det svenske private equity-selskapet IK Partners

• Virksomhet i Finland, Sverige, Danmark, Polen, Baltikum og Norge

• 183 avdelinger, over 2000 ansatte og 387 millioner euro i omsetning

 

Renta i Norge:

• Kjøpte Flexleie i Bergen i 2018, Byggesystemer i Nord-Norge i 2021, Utleiesenteret på Østlandet i 2022, Høyde Service Utleie i 2023 og Myliftgruppen i Innlandet i 2023

• I tillegg til maskinutleie, har Renta spesialister innenfor stillas, event, varme og moduler

• 600 ansatte og avdelinger i Bergen, Os, Stavanger, Stord, Oslo, Drammen, Kongsberg, Gardermoen, Hamar, Lillehammer, Gjøvik, Brumunddal, Elverum, Skedsmo, Dal, Porsgrunn, Sandefjord, Arendal, Langhus, Alta, Tromsø, Finnsnes, Harstad, Sortland, Svolvær, Narvik, Bodø, Vinterbro, Godvik og Mo i Rana.

Renta hevder de med oppkjøpet blir Skandinavias ledende aktør innen utleie til tunnelprosjekter. Til nå har konsernets tunnelaktivitet vært organisert i en egen avdeling, Renta Infra. Tunnel Support går inn i Renta Ifra som blir eget selskap, registret som Renta Infra AS og Renta Infra AB.

Styrker markedsposisjonen

Oppkjøpet av Tunnel Support er strategisk viktig for Renta og blir nå en del av et bredt, internasjonalt og profesjonelt fagmiljø for utleie.

– Tunnel Support leverer spesialprodukter og disponerer anleggsutstyr av høy kvalitet. Selskapets medarbeidere har solid kompetanse og gjennomføringsevne, uttaler Rentas adm. direktør, Leif-Martin Drange. Han ser fram til å forene Tunnel Supports fortrinn og særpreg med Rentas produkter og avdelinger.

– Oppkjøpet styrker vår totale markedsposisjon. Spesielt kundene som arbeider med små og store tunnelprosjekter vil merke vår økte konkurransekraft når vi forener selskapene, sier Rentas adm. direktør.

Digitale løsninger

Anleggsbransjen står foran nye utfordringer, både med tanke på bruk av ny teknologi og digitale løsninger.

– Med vår størrelse, kompetanse og fokus på kundetilfredshet, utvikler vi bærekraftige løsninger som vil bidra til økt sikkerhet og mer effektivitet. I arbeidet med å realisere en slik ambisjon, passer Tunnel Support perfekt, uttaler Drange.

Daglig leder i Tunnel Support, Kato Stien, er enig. Han ser fram til forsterket satsing på tunnelprosjekter.

– Vi gleder oss til å bli en del av Rentas tunge fagmiljø for utleie. Nå kan vi utnytte vårt spesialiserte utstyr, tekniske kompetanse og gjennomføringskraft i samspill med Rentas bredde og digitale løsninger. Vi vil kunne tilby et sammensatt sluttprodukt som vil bidra til at våre kunder kan drive mer effektivt og bærekraftig, sier Stien.

Powered by Labrador CMS