AT.JOBBER | Stillingsmarked
Kampen om Europa-markedet
MILANO: DAF brukte Transpotec i Milano til å presentere utviklingen i lastebilmarkedet i EU27, elektrifisering, fremtidige drivlinjer og hvordan produsenten ser på fremtidens transportbransje.
Under pressekonferansen i Milano viste DAF frem markedsutviklingen i EU27 både over og under 16 tonn. Grafene viser hvor tett konkurransen er mellom de største produsentene i tungsegmentet er i Europa. og hvor overraskende sterke et merke som Iveco er i det lettere segmentet.
Volvo har styrket posisjonen sin de siste årene og ligger så langt i 2026 fremdeles på topp i EU27-markedet for tunge lastebiler, rundt 1,1 prosentpoeng foran Mercedes-Benz. Scania følger like bak på tredjeplass.
Mercedes-Benz og Scania lå svært tett gjennom store deler av 2025, mens MAN ser ut til å ha hentet seg tydelig inn igjen etter svakere år rundt 2022 og 2023.
For DAFs del viser presentasjonen en markant tilbakegang sammenlignet med tidligere år, mens Iveco også har mistet betydelige markedsandeler i tungsegmentet i EU27.
Renault og Ford ligger fortsatt betydelig lavere i volum enn de største produsentene.
Sterk hjemmebane for Iveco
I segmentet under 16 tonn er bildet et helt annet.
Her viser tallene fra presentasjonen hvor dominerende Iveco fortsatt er i hjemmemarkedet Italia. Ifølge grafene ligger produsenten på over 50 prosent markedsandel i dette segmentet.
Mercedes-Benz har vært en klar nummer to, men hittil i år har MAN passert sin Tyske konkurrent. DAF og de øvrige produsentene ligger betydelig lavere.
Kontrasten mellom Ivecos sterke posisjon i det italienske mellomsegmentet og den svakere utviklingen i det europeiske tungsegmentet er samtidig tydelig i presentasjonen.
DAF har hatt problemer
Under pressekonferansen var administrerende direktør i DAF Italia, Massimo Dodoni, samtidig uvanlig åpen om produsentens egen utvikling i Europa.
Han fortalte at DAF har falt fra tredje- til femteplass i det europeiske markedet for tunge lastebiler siden 2022.
– Vi har hatt betydelige tekniske problemer knyttet til motorene. Fra slutten av 2024 er disse problemene løst, og vi ser allerede tegn til en positiv utvikling igjen, sa Dodoni under presentasjonen.
Samtidig understreket han flere ganger at DAF ikke ønsker kortsiktige volumøkninger gjennom aggressive kampanjer, men heller stabil vekst basert på kvalitet, driftssikkerhet og totale driftskostnader.
Tror på elektrisk vekst
DAF mener samtidig at markedet for elektriske lastebiler vil vokse kraftig de neste årene, selv om volumene fortsatt er svært små i Italia.
Ifølge prognosene som ble presentert under Transpotec ventes det italienske markedet å ende på rundt 110 elektriske lastebiler i 2026, før volumene øker til rundt 270 kjøretøy i 2027.
Under presentasjonen understreket Massimo Dodoni at veksten kommer uten statlige støtteordninger for kjøp av elektriske lastebiler.
Han beskrev de elektriske volumene som små, men samtidig som et viktig signal om hvor markedet er på vei.
– Det er det virkelige vinduet inn i fremtiden, sa Dodoni under pressekonferansen.
DAF bruker samtidig betydelige ressurser på alternative drivlinjer og fremtidige utslippskrav. Under presentasjonen understreket produsenten at fremtidens transportmarked vil bestå av flere teknologier parallelt, diesel, biodrivstoff, batterielektrisk og hydrogen.
Fremtidens forhandler
DAF viste også frem skisser av det produsenten omtaler som «Dealer of the Future». Konseptet bygger på at fremtidige forhandleranlegg skal samle salg, service, finans, telematikk, bruktbil og energiveiledning på ett sted.
Under presentasjonen la produsenten stor vekt på oppetid, prediktivt vedlikehold, OTA-oppdateringer og fjernovervåkning av kjøretøy.
Presentasjonen i Milano handlet samtidig langt mer enn bare lastebiler. Gjennom hele pressekonferansen la DAF stor vekt på tjenester, data, energi, oppetid og integrerte transportsystemer som i fremtiden vil stå for en større del av hele transportøkonomien rundt kundene.