AT.JOBBER | Stillingsmarked

RANGER MS-RT: Spesielle felger, sideskjørt, diffusere, vinger og fete skjermbreddene gjør dette til kanskje til den tøffeste Rangeren noensinne.

Så tøff, men hvorfor så hard?

RANGER MS-RT: Kjørekomforten burde vært bedre på en så tøff (og dyr) pickup.

Publisert

Med god margin, dette er den tøffeste Ford Ranger jeg har sett og kjørt. Så hvorfor ville jeg ikke kjøpt en? 

MS-RT:

M-Sport Road Technology (MS-RT) er et selskap som har utviklet seg ut fra M-Sport-selskapet som bygger rallybiler for Ford. Spesialiteten til MS-RT er å friske opp nyttekjøretøyene til Ford.

Prisen på 1,1 millioner kroner (inkl. mva) er åpenbart et minus, men ikke det største.

Hovedproblemet er hva MS-RT har gjort med kjørekomforten. Sportslige og stive dempere kombinert med dekkdimensjon 245/45 R21 gjør at særlig hjulopphenget bak er steinhardt. Det føles som slag i korsryggen i det jeg kjører over den første skarpe fartsdemperen. Bakhjulene kan også miste bakkekontakten ved kjøring på ujevnt underlag. MS-RT er også fire cm lavere, men det er letter å godta siden denne pickupen er bygget for å kjøre på veien. 

Det alle snakker om

At den er lav, har skjermbreddene og et spoilerkit, difuser og skjørt på sidene er jo detaljer som gjør den beintøff å se på, i fare for å gjenta meg selv. Også har vi det elektriske utfellbare stigtrinnet da. Superkul detalj, uten å vite om det er å be om trøbbel på norske vinterveier fulle av salt.

Herlig drivlinje

Ranger-modellene:
(Veiledende fra-priser inkl. mva)

Ranger XLT: (753.500 kr)
Ranger Tremor (847.500 kr)
Ranger Limited (815.500 kr)
Ranger Wildtrak 835.500 kr)
Ranger Stormtrak (904.800 kr)
Ranger Wildtrak X( 903.500 kr) 
Ranger MS-RT (1.061.500 kr)
Ranger Raptor (1.097.500 kr)

Bortsett fra utseendet er V6-dieselen på tre liter den største fordelen. 240 hestekrefter og 600 Newtonmeter mellom 1750 og 2250 omdreininger i minuttet sammen med en deilig dempet dieselknurring gjør det lille ekstra for kjøreturen. At forbruket la seg på 9,1 liter på mila er det vil ingen som bryr seg om opp i dette. 0 til 100 km/t går unna på 8,7 sekunder, noe som er bra, men ikke imponerende. For også her burde vel et så tøft utseende komme med enda tøffere ytelse. 

Aktiv kjøring

Om du først skulle befinne deg på en svingete landevei med godt grep og fin asfalt, da kommer Ranger MS-RT til sin rett. Det er svært lite krengning i svinger til en pickup å være og du har mye grep med de brede dekkene (Hakkapelita R5 SUV 275/45 R21). Og det er akkurat her med såkalt "aktiv kjørestil" at jeg for første gang noensinne har savnet girhendler (paddle shift) bak rattet som Raptor har for å bruke pluss- og minus-knappen på girspaken er ikke det samme.

Selv om dette er en ombygd Ranger, gjort av MS-RT for Ford, har pickupen beholdt de viktige egenskapene med 3,5 tonns hengervekt og faktisk høyest nyttelast av alle Ranger-modellene med 1017 kilo netto nyttelast i Fords prislister (I vognkortet står det 703 kg nyttelast inkludert fører).

Konklusjon: Kjøp Raptor

Jo da den er råtøff synes jeg, men Norge er et land med mye dårlig vei og masse fartsdumper, noe dette senkede sportsunderstellet ikke håndterer så bra. Listeprisen er bare 30.000 kroner unna en Ranger Raptor, en pickup som har svært gode dempere som tar alt av dårlig vei mesterlig, men som kun har 2,5 tonns hengervekt og 610 kg nyttelast. Jeg hadde valgt Raptor, eller om du savner V6-diesel, så kan du bestille den samme drivlinja i en Wildtrak.

Ford Ranger MS-RT:

PLUSS:
Utseende
Drivlinje

MINUS: 
Kjørekomfort
Pris

Powered by Labrador CMS