
Gruve kan løse flygeaske-utfordringer
Mens Norsk Avfallshåndterings anlegg på Langøya utenfor Holmestrand går mot stenging, letes det etter nye alternativer for deponering av flygeaske.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Geminor startet nylig et testprosjekt der flygeaske deponeres i tyske saltgruver.
Flygeaske, et biprodukt av forbrenningsprosessen i blant annet energi- og fjernvarmeanlegg, inneholder store mengder av silisiumdioksid og kalsiumoksid og krever forsvarlig deponering.
Noahs anlegg på Langøya utenfor Holmestrand er det eneste i Skandinavia som kan håndtere uorganisk og farlig avfall, så når deponiet snart stenger forsvinner samtidig regionens viktigste mottak for flygeaske.
Dette skaper utfordringer både for bransjeaktører og myndigheter, og har utløst en debatt rundt fremtidige, alternative løsninger for håndtering av flygeaske både i inn- og utland.
Åpner for transport til Tyskland

Som svar på dette åpnet Geminor nylig et testprosjekt ved å transportere flygeaske til Tyskland, nærmere bestemt til saltgruver utenfor Goettingen. Flygeasken skal deponeres i de gamle gruvegangene, der den blandes med saltvann og nøytraliseres til en betongaktig masse.

Energi- og fjernvarmeprodusenten Landskrona Energi i Sverige skal årlig kvitte seg med rundt 2000 tonn flygeaske, og det er aske fra dette anlegget Geminor nå bidrar med å deponere.
Deponering går etter plan
Adm. direktør i Geminor, Kjetil Vikingstad, opplyser om en vellykket start på transport og deponering av flygeaske fra Sverige til Tyskland.
- Våre to første transporter fra Landskrona har gått etter planen, noe som gir oss tro på at dette er et godt alternativ når Langøya snart stenger. Siden vi nå har tillatelse til å håndtere togtransport inne på Geminors anlegg i Landskrona, ser vi nå på muligheten for å laste flygeasken på tog fremover. Det gir oss flere transportmuligheter og er et godt alternativ rent miljømessig, sier Vikingstad.
- For øyeblikket kan lagring av flygeaske i Tyskland være et godt alternativ for bransjeaktører i hele Skandinavia. Vår oppgave er til enhver tid å finne de beste løsningene for avfallet, og vi vil fortsette å lete etter nye og gode langtidsalternativer til Langøya, sier Vikingstad.
STILLING LEDIG:
-
Nobina AS søker bussvasker- Ski
Nobina Ski søker bussvasker til 100 prosent stilling
-
Nobina AS søker mekanikere
Ønsker DU å bli med i teamet vårt?
-
Nobina AS søker bussfører- Ski
Nobina Ski søker bussførere i 50 og 100% fast stilling!
-
Nobina AS søker bussfører-Lillestrøm
Nobina Lillestrøm søker bussførere- Er DU vår nye kollega?
-
Viken Maskinetreprenør AS søker sprengningsbas
-
F.F.F. Hage og Miljø AS søker faglig leder grunnarbeider
Er du vår nye faglige leder med ansvar for grunnarbeider?
-
ServiceNord Engros AS søker sjåfør langdistribusjon
Vi søker sjåfør!
-
VA-Miljø AS søker Grunnarbeider / ADK1 rørlegger
Vi søker en allsidig grunnarbeider med ADK1 bevis og erfaring
-
Nasta søker mekaniker på elektriske anleggsmaskiner-Lillestrøm/Kjeller
Er DU vår nye mekaniker?
-
Bertel O. Steen AS søker salgsrepresentant for lastebil region Bergen
Er DU vår nye selger?