AT.JOBBER | Stillingsmarked
Vant 50 millioners kontrakt for E134-utbedringer
Statens vegvesen har tildelt Kåsa & Ringhus Entreprenør AS fra Vinje en omfattende rammeavtale for utbedringer på E134 i vestre del av Telemark. Kontrakten, som løper fra 2025 til 2027, har en anslått verdi på 50 millioner kroner.
Trafikksikkerhet
Arbeidene som skal utføres under rammeavtalen omfatter først og fremst trafikksikkerhetstiltak. Dette inkluderer utbedring av sideterreng, tiltak mot utforkjøringsulykker og forarbeid for asfalt. I tillegg skal det utføres utbedring av eksisterende vei og bygging av ny vei på korte strekninger.
Blant de typiske tiltakene som vil dekkes av rammeavtalen er utvidelse av sikkerhetssonen, etablering av fresefelt, etablering av siktsoner og masseutskifting av eksisterende vei.
Arbeidet vil i hovedsak bestå av trafikkavvikling, veibygging, transport av masser, sprenging, nedlegging av kummer og legging av ny asfalt.
Miljø prioritert
Statens vegvesen har lagt stor vekt på klima- og miljøhensyn i prosjektet. Hovedprinsippet er å bruke mest mulig av massene som er tilgjengelig på stedet for å minimere transport og produksjon av masser utenfra. Avgravingsmasser og utsprengt fjell skal brukes til tilbakefylling og utslakting av skråninger i nærområdet.
Veilinjene planlegges med sterkt fokus på gjenbruk av dagens vei, for eksempel gjennom breddeutvidelse i stedet for å bygge ny vei gjennom urørt natur.
Seks leverte tilbud
Konkurransen om kontrakten var hard, med totalt seks tilbud innlevert til Statens vegvesen. Kåsa & Ringhus Entreprenør AS ble kåret som vinner 20. juni, og kontrakten ble signert 6. juli 2025.
Selskapet, som holder til på Dalenvegen 32 i Vinje, har organisasjonsnummer 891336802. Eventuelle underleverandører er ennå ikke kjent.
Kontrakten er organisert som en rammeavtale uten gjenåpning av konkurransen, noe som betyr at Statens vegvesen kan bestille arbeider direkte fra Kåsa & Ringhus i den toårige avtaleperioden. Dette gir fleksibilitet til å gjennomføre ulike utbedringstiltak etter behov.
Tildelingen skjedde på grunnlag av laveste pris som hovedkriterium, med 100 prosent vekt på dette kriteriet.