AT.JOBBER | Stillingsmarked

HAUGESUND: Xplosafe er på de fleste messene i Norge som her i Haugesund, men nå er selskapet også på plass i en rekke andre land i verden.

Xplosafe utvider betydelig

SIKKERHETSGLASS: Det er ikke bare i Norge og Sverige at entreprenører ønsker å sikre seg litt ekstra.

Publisert

Norske Xplosafe som produserer sikkerhetsruter for blant annet anleggsmaskiner, hadde en omsetningsøkning på 66% i 2025 og har over 75% hittil i år. Dette skyldes særlig økt vekst i Europa og spesielt i Sverige. Daglig leder og eier Kai Børre Andersen sier selskapet nå er inne i følgende land:

Norge, Sverige, Danmark, Finland, Spania, Frankrike, Sveits, Østerrike, England, Irland, Belgia, Nederland, Luxemburg og snart Tyskland. I tillegg er vi inne på gruver i Panama, Australia og i Nord-Amerika. Og forresten, i morgen skal jeg snakke med Japan, sier Andersen.

Familiebedrifter

- Si litt om hvordan dere har klart dette, å nå ut til så mange markeder?

- Vi har en veldig dyktig ansatt i Europa som har åpnet dører, og vi bestemte oss for å gå til gamle familieeide bedrifter som har vært kanskje 40-50 år i bransjen med selgere som kjenner markedet. For oss er det bedre enn å bare gi importen til et stort firma. Det er viktig å ha genuint interesserte folk med på laget. I tillegg får de et salgbart produkt som de tjener penger på fra dag én, sier Andersen.

GRÜNDER: Kai Børre Andersen

- Og så har dere kommet inn på gruver. Hvordan har det seg?

- Det begynner å bli mer fokus på HMS, og vi har laget ruter som har samme evne som glass og slitestyrke og sikt som vanlig glass. Vi lager produktene så enkle som mulig, forteller Andersen videre.

Slik bygges de

Konseptet er klart. Rutene produseres ferdig i rammer som monteres rett i festene på maskinene de skal sitte på. Materialet som brukes til glass er polykarbonat safir. Dette er et plastprodukt, men laget spesielt med de samme krav til sikt som til en frontrute på en bil. Det er «coatingen» av ruten som gjør den knallhard, og Andersen forteller at «coatingen» er blitt fem ganger så sterk de siste fire årene.

Enn så lenge er produksjonen på Skui utenfor Oslo, men Andersen sier de «snuser» på økt produksjonskapasitet et sted i Europa. Han legger til et eksempel fra Belgia som sier mye om interessen.

- I Belgia er verdens største fabrikk for metaller med flere tusen ansatte og eget sykehus og politistasjon inne på området som er én mil ganger 1,8 mil i areal. Der har de bestemt at de skal ha Xplosafa på alt av maskiner, sier Andersen.

Merker bedring

Da Anlegg&Transport dro innom standen til Xplosafe på Anlegg Haugesund, satt en representant fra Zeppelin Equipment der og sa med et smil.

- Få med at Zeppelin Equipment er den største kunden. For det er faktisk sant, sier han og får et bekreftende nikk fra Xplosafes representant på standen.

Et lite gla’budskap fra Andersen på tampen:

- Vi kjenner at det er noe som skjer med AS Norge nå. Nye gravemaskiner over 20 tonn skal normalt ha sikkerhetsglass, og vi merker det nesten med det samme når salget øker. Og nå merker vi at det er noe som skjer, sier han.

Powered by Labrador CMS