HVER DAG: Selv om Asbjørn Meland har passert 87 år er han på jobb hver dag for Jørn Nikolaisen på Hamar. Scania 124-en han kjører er fra 1998.Braata, Espen
- Tar kanskje ett år til
PublisertSist oppdatert
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Annonse
Hver dag er Asbjørn og hans 98-modell Scania snutebil på jobb. Siden han egentlig kunne vært pensjonist, har han jobbet for entreprenør Jørn Nikolaisen fr Ridabu utenfor Hamar sentrum.
- Jeg prøvde å bli pensjonist en gang. Men det er 30 år siden, og det gikk jo ikke så veldig bra, sier Asbjørn og flirer.
Kjører lokalt
Annonse
Han orker ikke å bare sette seg å se på TV-en. Etter at kona gikk bort for 11 år siden ble det å kunne reise på jobben og å være til nytte enda viktigere for Asbjørn Meland.
- Det er jo svært at noen har bruk for en så gammal mann, sier han og trekker på smilebåndet.
Egne biler
Han begynte å kjøre lastebil den dagen han fylte 18. I starten med byggevarer for Vik Landhandleri, så ble det en periode med dumperkjøring på byggingen av veien mellom Nes og Helgøya.
Asbjørn Meland kjøpte sin førte egne lastebil i 1958. Med sin første egne bil fikk han kjøring på Leca.
Mack
Etter sju år på Leca begynte han å kjøre for Øystein Stie og Sties Thermotransport. Stie importerte Mack lastebiler, og disse hadde Asbjørn Meland flere av. Selv slutta han å kjøre for Sties i 1971 men hadde igjen en bil med sjåfør der noen år til.
For siden 1971 har det vært anleggskjøring det har handlet om for Asbjørn Meland. Først var han med på utbyggingen av Skjettenbyen rett nord for Oslo før han var med på byggingen av motorveien nordover ut av Oslo.
Hjemover
PAUSE: Asbjørn Meland og kollega Marius Aanestad tar seg en velfortjent matbit og pust i bakken.Braata, Espen
Siden 1989 ble det slutt på å ligge borte for å jobbe. Da ble mer lokal jobbing i Hamar-området, men fortsatt på mange veibyggingsprosjekter. I tre år hadde han også en bil som gikk i gruvene på Røros før alt ble lagt ned der oppe.
De siste årene har det blitt enda mer lokal kjøring. Stort sett holder han seg nord for Stange og syd for Vang med lastebilen.
Mindre jobber
Jørn Nikolaisen har fire gravere og to lastebiler. De gjør mange jobber for private kunder i Hamar-regionen. Eiendommen A&T møter Asbjørn Meland og kollega Marius Aanerud på er en typisk jobb de gjør. Der har de drenert rundt huset tidligere. Nå er det siste finish med planering av utlegging av matjord i hagen.
KLASSIKER: Det er ikke så mye høyteknologi i Scania-en fra 1998 som Asbjørn Meland kjører. I fjor kjørte han 17.000 kilometer med den.Braata, Espen
Ikke alle dagene blir like lange lenger. Men Asbjørn kjører så lenge det er bruk for han om dagene. Å jobbe 10 timers dager skjer inn imellom. Selv om han innrømmer at han blir fortere sliten enn før. Og det skulle jo strengt tatt bare mangle ...
Aldri syk
- Jeg vært heldig og har aldri vært syk og har hatt god helse, sier han. Neste time for å fornye helseattesten har han allerede booket i oktober.
Hvor lenge han skal holde på er han ikke sikker på. Men det kan godt hende han holder på i alle fall ett år til. For det frister å passere 70 år som yrkessjåfør i januar.