AT.JOBBER | Stillingsmarked

TESTKUNDE: Viken Maskin AS er første kunde som har testet den nye maskinstyringen i Norge.

Ny maskinstyring etablert i Norge

NORDISK AMBISJON: Den nye maskinstyringen vil være til stede i hele Norden om kort tid. Nå står Norge for tur og ny forhandler er allerede i full gang.

Publisert

Det er det svenske teknologiselskapet Terna Systems som etablerer seg i Norge. Anlegg & Maskin Support AS (AMS) blir forhandler av maskinstyringssystemet Terna3D, og skal stå for lokal installasjon, kalibrering, føreropplæring, service og support.

ER I GANG: Magnus Bergsjøbrenden (i midten) i Anlegg & Maskin Support AS er allerede i gang med å bygge opp merket i Norge. Til venstre er daglig leder Anders Viken i Viken Maskin AS og til høyre maskinfører Torben Olsen.

Terna og AMS stiller for øvrig ut sammen på Park og Anleggsmessen på Nova Spektrum i Lillestrøm 4. og 5. november.

Kjent i markedet

AMS var inntil nylig en mangeårig forhandler av maskinstyringssystemer fra en annen leverandør i Norge. Selskapet har lang erfaring med installasjon, kalibrering og support i felt, og håndterer også digitale prosjektdata, filkonvertering og terrengmodeller, slik at grunnlaget fra prosjekteringen fungerer i maskinen.

– Norske entreprenører er vant til avansert maskinstyring og stiller høye krav til både driftssikkerhet og funksjonalitet. Etter mange år med salg og service av etablerte systemer vet vi hva som kreves for å vinne deres tillit. Vi har sett Terna3D fungere i komplekse prosjekter og krevende miljøer og er overbevist om at løsningen møter behovene i det norske markedet. For oss er dette neste generasjons maskinstyring, og vi ser Terna som en aktør med forutsetninger for å bli ledende her, sier Magnus Bergsjøbrenden i AMS.

SKJERMDUMP: Fra Terna 3D maskinstyring.

Raskt i gang

Viken Maskin AS i Gjerdrum har brukt Terna3D siden august i sin nye Volvo ECR235E-beltegraver med tiltrotator fra Steelwrist.

– Jeg var i gang i produksjon allerede etter en times tid. Terna3D er lett å navigere i og passer måten jeg jobber på. Når det kommer nye funksjoner, går det raskt å forstå dem og begynne å bruke dem i det daglige arbeidet, sier maskinfører Torben Olsen i Viken Maskin.

Utviklet i Sverige

Terna utvikler både maskinvare og programvare selv. Sammen med skytjenesten TernaCloud utgjør de en samlet plattform for maskinstyring. Utvikling og produksjon skjer i Sverige. Kundene kan velge mellom å kjøpe systemet eller å abonnere på det.

– Norge er et av de mest utviklede markedene for maskinstyring. At en erfaren aktør som AMS ser på Terna som en fremtidig leder, betyr mye for oss. Vi har, som kanskje den eneste leverandøren av maskinstyring i Norden, en gjennomgående moderne teknologiplattform som gjør at vi kan omsette brukernes behov til ny funksjonalitet i et helt annet tempo. Det er det markedet krever i dag. Norge er neste steg i vår ambisjon om å være til stede i hele Norden om kort tid, sier Dag Sjöqvist, adm. direktør og medgründer i Terna Systems.

KOM RASKT INN I DET: Maskinfører Torben Olsen sier det tok en times tid før han var i full produksjon med systemet som Magnus Bergsjøbrenden representerer i Norge.
HJERNEN: Sentralen til den nye maskinstyringen i det norske markedet.
SENSOR: Sensor og utstyr montert på maskinen til Viken Maskin AS som har testet løsningen.
Powered by Labrador CMS