
234 fikk bruksforbud i tungbilkontroll
Statens vegvesen anmeldte 16 av disse til politiet blant annet for alvorlige tekniske mangler og ulovlig kabotasje.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
8. til 10. april ble ca. 3500 tunge kjøretøy sluset innom Taraldrud kontrollstasjon ved E6 sør for Oslo. Av disse ble 1760 beordret over vekten på kontrollplassen. 580 ble tatt inn til nærmere kontroll.
Av disse ble:
234 stk. ilagt bruksforbud (blant annet på grunn av dårlig lastsikring, overlast, tekniske feil og mangler, dårlige bremser, manglende dokumenter, ulovlig kabotasje m.m)
313 stk. notert for mangler (teknisk, dokumenter, m.m)
16 stk. anmeldt (alvorlige tekniske mangler, kjørt forbi kontrollplass, ulovlig kabotasje m.m)
1431 stk. kontrollert på kjøre- og hviletidsdøgn - 33 stk. fikk advarsel og 5 ble anmeldt.

40 stakk av
Nesten halvparten av dem som ble tatt inn til nærmere kontroll fikk bruksforbud. Noen av disse ble raskt ordnet opp i, slik at de kunne kjøre videre. Noen ble stående lengre, fordi det tok tid å få lastet om, utbedre feil eller å bli fraktet til verksted. Et italiensk firma valgte å la sitt vogntog bli tauet til Kiel-ferja, for å reparere feilen i hjemlandet. Det ble for dyrt i Norge.

Ca. 40 tungbilsjåfører ignorerte skiltingen for kontroll, og kjørte forbi kontrollstasjonen. En del av disse ble hentet inn igjen ved hjelp av politiet, og de fikk et forenklet forelegg på 4200 kroner. I tillegg ble de kontrollert av Statens vegvesen. En forsøkte å stikke av igjen fra kontrollplass etter at han ble hentet av politiet. «Premien» for dette ble anmeldelse og beslag av førerkortet. Det det ble også avdekket noen alvorlige bremsefeil, som førte til avskilting og anmeldelse.
- Det er mange sjåfører som har alt i orden med dokumenter, samt holder kjøretøyet i god teknisk stand. Det er likevel fortsatt en for stor andel av de
kontrollerte som har større feil og mangler og utgjør en potensiell fare i trafikken, sier fagleder Ronny Lindesteg i Statens vegvesen.
STILLING LEDIG:
