
Lastet metalskrap - nå blir den en del av lasten
En Komatsu PC600LC falt ned på kaia i Storeidøya utenfor Leknes (Lofoten) da den løsnet fra svingkransen mens den lastet skrapmetall på et skip den var montert på.
Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.
Hendelsen skjedde sent fredag 24. april. Maskinen var festet til frakteskipet «Hav Atlantic» som er registrert på Færøyene.
Maskinføreren ble fraktet til sykehus etter velten og omtales som lettere skadet av Lofotposten (krever abonnement).
Komatsuen ble liggende delvis på kaia og delvis på skipet etter velten. Leknes Maskin & Transport AS fikk jobben med å fjerne gravemaskinen. Jobben med å løften den helt ned på kaia ble utført lørdag 25. april. Maskinen skal ha veid ca. 50 tonn som den lå.

- De skal ha den med seg, men først må den demonteres. Men om den blir skrapjern er jeg usikker på. Det er en del skader. En del bolter er knekt av, hytta har fått skadet og det er sikkert en del ting til, sier Stig Johansen, daglig leder i Leknes maskin og transport, til Lofotposten (krever abonnement).
Arbeidstilsynet er varslet om hendelsen.
STILLING LEDIG:
-
Lager- og bulkmedarbeider
AUSTIN NORGE AS
-
Prosjektleder
MURIBØ AS
-
Servicetekniker hogstmaskiner
Anlegg og Miljøservice AS
-
Mekaniker - Uteservice Østlandet
Pon Equipment AS
-
Prosjektmekaniker 14/14 turnus
Pon Equipment AS
-
Mekaniker - Uteservice Nordmøre
Pon Equipment AS
-
Anleggsleder/Prosjektleder
Skagstind Bygg AS
-
Elektroinstallatør/serviceleder
GK Norge
-
Kuldetekniker
GK Norge
-
HMS-Koordinator
AF HÅNDVERK AS