AT.JOBBER | Stillingsmarked

NY METODE: Daglig leder Pernille Brodahl og salgskoordinator Henrik Lorentzen i selskapet Ecovia på Asfaltkonferansen med opplegg for varig reparasjon av asfalt med infrarød varme.

Fremtidens asfaltreparasjon

Publisert

Det var hovedbudskapet fra selskapet Ecovia på Asfaltdagen i Oslo 15. januar.

- Vi har inngått et strategisk partnerskap med den britiske asfaltpioneren Thermal Road, og har startet introduksjonen av deres banebrytende varmeteknologi for asfaltreparasjon her i Norge. Asfaltdagen er et godt forum for salgskoordinator Henrik Lorentzen og meg til å komme i kontakt med både brukere og kjøpere av systemet. Vi var også på Miljødagen i november i fjor, sier daglig leder Pernille Brodahl i Ecovia.

Patentert system

Det er 12 år siden Therminal Road introduserte sitt patenterte system med termisk varmeteknologi ved asfaltreparasjoner. Selskapets patenterte infrarød pulsvarmebehandling, PAS 2080, er sertifisert i både Storbritannia samt i EU, og systemet er solgt i 12 land. Norge blir land nr. 13, og i tillegg omfatter Ecovias avtale med Termial Road også Skandinavia, opplyser Brodahl.

- Vår visjon er at veier og asfaltflater vi vedlikeholder i dag skal være tryggere, mer holdbare og langt mer bærekraftige enn gårsdagens løsninger. Ved å introdusere Terminal Roads banebrytende, infrarød varmeteknologi i bruk på norske veier, ønsker vi å endre reglene for asfaltreparasjon og vedlikehold, sier hun.

- Kan du beskrive dette nærmere?

VARMER OPP: Denne maskinen benyttes for å varme opp asfalten som skal repareres og skjøtes med ny asfalt.

- Basis i termisk varmeteknologi er å benytte et datastyrt infrarødt varmeelement som varmer opp asfalten til 500 grader Celsius på syv til åtte minutter. Dette skjer samtidig med at elementet justerer varmen automatisk for å oppnå optimal binding mellom ny og gammel asfalt. Prosessen skjer uten å skade omkringliggende områder, forklarer hun.

Rask operasjon

Selve skaden i asfalten kan fikses i løpet av ti minutter uten å kutte, hakke eller grave i asfalten. Oppvarmet, skadet asfalt gjenbrukes på stedet, og blandes så med en mindre mengde ny varm asfalt. Resultatet blir en helhetlig overflate uten sømmer. Inntrengning av vann hindres, og levetiden på reparasjonen varer i flere år.

Når det gjelder kapasiteten på reparasjonssystemet opplyser produsenten Terminal Road at et team på tre personer kan reparere opptil 60 m2 asfaltskadet vei på en dag.

Daglig leder Pernille Brodahl i Ecovia legger ikke skjul på at deres mål er å bli den foretrukne partneren for entreprenører, kommuner og infrastruktureiere som ønsker å kombinere pålitelighet, effektivitet og miljøansvar. Prosessen med å introdusere varige asfaltreparasjoner med infrarød varme er startet.

Powered by Labrador CMS