AT.JOBBER | Stillingsmarked

IKKE MER KTEG: Første selskap med det nye navnet Landcros etableres i Tyskland, det markerer også slutten for joint venture-selskapet KTEG GMBH.

Landcros-senter etableres i Europa

Publisert Sist oppdatert

Hitachi Construction Machinery etablerer Landcros Development Center Europe GmbH i Tyskland fra 1. januar 2026, formidler Hitachi Construction Machinery (Europe) NV i en pressemelding. Dette er det første selskapet som bærer Landcros-navnet etter at konsernet annonserte overgangen til nytt handelsnavn og merkenavn.

Slutt for joint venture

Det nye senteret markerer en strategisk separering fra det eksisterende joint venture-selskapet KTEG GmbH, som har vært etablert siden 2018. KTEG er et fellesforetak mellom Kiesel Technology GmbH (50,1 prosent) og Hitachi Construction Machinery (49,9 prosent).

Landcros Development Center Europe skal fokusere på utvikling av neste generasjons batteridrevne gravemaskiner, IKT-kompatible produkter og digitale løsninger i tråd med Hitachi Construction Machinerys globale veiplan. KTEG vil konsentrere sin ekspertise om utvikling og markedsføring av spesialiserte anvendelsesprodukter skreddersydd til europeiske kundebehov.

Det nye senteret skal samarbeide med utviklingssentre i Japan og India, og målsettingen er å tiltrekke seg cirka 100 ingeniører fra anleggsmaskin- og bilindustrien i årene fremover.

 Selskapet etableres med en aksjekapital på to millioner euro (cirka 330 millioner yen). Ved etableringen vil selskapet ha cirka 15 ansatte.

Europeiske reguleringer

På grunn av strenge reguleringer som gjelder byggebransjen, har det europeiske markedet mange avanserte behov, formidler Hitachi i pressemeldingen. I likhet med biler øker etterspørselen etter elektrisk drevet anleggsmaskin som ikke slipper ut karbondioksid og andre avgasser under drift i Europa.

På grunn av høy bevissthet om arbeidsbesparende tiltak og effektiv konstruksjon, er det vanlig at forhandlere og ombyggingsspesialister i Europa utvikler, bygger om og selger modeller som bruker en enkelt gravemaskin til flere formål samt IKT-anleggsmaskin og spesialanvendelsesprodukter basert på standardmodeller.

Hitachi Construction Machinery-gruppen vil gjennomføre forskning og utvikling mens de åpent samarbeider med utviklingspartnere i Europa som et knutepunkt for avanserte behov med mål om raskt å levere produkter og løsninger med høyere ytelse til kundene, formidler selskapet.

Powered by Labrador CMS