Nyhetsdryss hos Gitmark
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Selskapet med base i Lillesand på Sørlandet, har nemlig fått oppgraderinger og nyheter fra en rekke av leverandørene sine. Og alt treffer midt i blinken for mange av de besøkende som var på Avfall Norges årskonferanse på Hellerudsletta i begynnelsen av september.
Leverandøren Komptech har jobbet med diesel-elektriske hybridmaskiner i rundt 20 år allerede, og nå kommer de elektriske modellene trillende ut fra fabrikken. Blant annet den saktegående fliskvernen Crambo som Gitmark velger å påstå er markedets mest operatørvennlige maskin innen segmentet. Crambo er beregnet for returtrevirke og hageavfall, og kommer med utskiftbare sikterister og i flere modeller.
Samme mobilitet
Produktansvarlig Thomas Helle hos Gitmark AS sier at mobiliteten på el-utgavene er som på dieselutgavene, og at man kan velge å få dem levert som krokløft, treakslet hengerchassis eller med belteunderstell. På sistnevnte utgave kan man også få levert en tilhørende batteripakke for å flytte maskinen uten kabel.
Crambo er toakslet, men Komptech har også en enakslet universalkvern som kalles Terminator (begge saktegående mobile kverner, og begge kommer altså som helelektriske maskiner). Den nyeste Terminator-modellen Xtron, har en spesialtann som er spesielt aggressiv og gjør den ekstra godt egnet for hageavfall og returtrevirke.
Råtasser
En tredje Komptech-nyhet, er Lacero som er en helt ny hurtiggående fliskvern. Maskinen har rotor som veier 3,3 tonn, og kvernen er utstyrt med en 18-liters Cat-motor på 810 hk!
- Denne konkurrerer i de store segmentene der det gjelder å hogge ned store mengder returtrevirke og hageavfall. Lacero har kapasitet på inntil 400 m3 i timen, sier Helle.
Også fra andre produsenter i Gitmark-sortimentet, er det nyheter å høste. Jenz er ute med tre nye (BA916, BA926 og BA1016) modeller hurtiggående hammerkverner. Her er det ny og raskere hydraulikk, nytt design på transportbelter, generell facelift, bedre servicevennlighet, nytt styresystem og nytt touchpanel, blant annet. BA926-utgaven har to hastigheter og man kan sette inn skarpe kniver for å hogge stammevirke til bioflis på lav hastighet. Den største Jenz-modellen kommer med 810 hk motor og har meget høy kapasitet.
Andre nyheter
Foruten maskiner, har Gitmark ytterligere et par nyheter mot avfall og gjenvinning. Den ene er at selskapet har tatt inn agenturet på WLP tåkekanon for støv- og luktbekjempelse. Den andre er oppgraderinger fra Flexus Balasystem som er meget aktuelt om dagen. Utstyret benyttes til å pakke avfall i rundballer, og Tyfon-modellen som nå er lansert har kapasitet på å pakke 32 baller (1,25m x 1,25m) i timen. Tidligere modell klarte 28.