AT.JOBBER | Stillingsmarked
Sandvik får 500 mill. euro fra EU
KAPITALTILFØRSEL: – Europas industrielle konkurransekraft er avhengig av vedvarende investering i innovasjon og avansert produksjon.
Sandvik har sikret seg en kapitalinnsprøytning i form av et lån på 500 millioner euro fra Den europeiske investeringsbanken (EIB) til videre utvikling av neste generasjons teknologi for gruvedrift og produksjonsindustri.
Det svenske ingeniørkonsernet, globalt kjent for utstyr, tjenester og digitale løsninger for gruve-, produksjons- og infrastrukturindustrien, skal bruke midlene til forsknings- og utviklingsprogrammet for perioden 2026–2029.
Investeringsprogrammet fokuserer på å utvikle ny skjæreteknologi, verktøysystemer, batterielektriske gruvemaskiner og neste generasjons løsninger for digitalisert og automatisert gruvedrift og berguttak. Programmet vil hovedsakelig finne sted i Sverige, Finland og Tyskland.
Langvarig samarbeid
– Europas industrielle konkurransekraft er avhengig av vedvarende investering i innovasjon og avansert produksjon, ytrer EIBs visepresident Karl Nehammer, som har ansvar for virksomheten i Sverige og Finland.
EIB har et langvarig forhold til Sandvik, og har finansiert fire tidligere forsknings- og utviklingsprogrammer siden 1999.
– Vi har et sterkt strategisk fokus på å utvikle løsninger som forbedrer produktivitet, sikkerhet og bærekraft for våre kunder, forklarer Stefan Widing, konsernsjef i Sandvik.
Kritiske råvarer
Den nye finansieringen er i tråd med flere av EIB-gruppens kjernestrategiske prioriteringer, inkludert satsingen på innovasjon, digitalisering og menneskelig kapital, det strategiske TechEU-programmet for digital og teknologisk innovasjon, samt initiativet for kritiske råvarer.
Prosjektet bidrar også til målsettinger innen samhold, miljømessig bærekraft og klimatiltak.
EIB har som mål å investere to milliarder euro årlig på tvers av hele verdikjeden for kritiske råvarer, for å støtte EUs lov om kritiske råvarer og sikre en trygg og bærekraftig forsyning.
– EIB-finansieringen støtter våre langsiktige forsknings- og utviklingsinitiativer og gir fleksibilitet til vår samlede finansieringsstrategi, ytrer Widing i meldingen.