
Signerte den største samferdsels-kontrakten siden fylket ble opprettet
Vestland fylkeskommune signerte i dag kontrakt med Skanska AS om bygging av Ytre Steinsund bru i Solund.
Vestland fylkeskommune og Skanska AS signerte 29. juni kontrakt for bygging av Ytre Steinsund bru. Grzegorz Gucwa, prosjektsjef i Skanska og Dina Lefdal, avdelingsdirektør infrastruktur og vei i Vestland fylkeskommune signerte kontrakten.
Brua skal krysse sundet mellom Hesteneset i nord og Guridneset i sør, og blir ca. 811 meter lang. Brua avløser ferjeforbindelsen Haldorsneset–Daløy, og sikrer innbyggerne på Ytre Sula ferjefri adgang til resten av øykommunen og kommunesenteret Hardbakke.
Bygges i lavkarbonbetong
Brua skal bygges som fritt-frembygg-bru, i spennarmert lavkarbonbetong. Brua har to senkekasser, som er undersjøiske fundamenter, og går over fire spenn, der det største spennet blir 260 meter.

– Landskapet her ytterst i Sognefjorden er helt fantastisk, og selve byggeprosessen blir veldig spennende. Brua blir et flott byggverk, som vil lette hverdagen for innbyggerne på Ytre Sula, sier Helge Jostein Follevåg, prosjektleder i Vestland fylkeskommune.
Prosjektet er finansiert gjennom statlige ferjeavløsningsmidler og fylkeskommunale midler. Kontrakten har en verdi på i underkant av 800 millioner kroner. Det er den største samferdselskontrakten som er signert siden Vestland fylkeskommune ble opprettet i 2020.
– Blir ei spektakulær bru
Utlysningsprosessen ble gjennomført som konkurranse med forhandlinger, og etter en prekvalifisering var det tre entreprenørbedrifter som ble invitert til å gi tilbud. To entreprenører ble med til siste runde, og Skanska ble tildelt oppdraget.

– Vi har en ambisjon om å ha en betydelig posisjon innen brubygging i Norge, og dette prosjektet passer veldig godt til vår kompetanse og gjennomføringskapasitet. Det blir ei spektakulær bru i vakker natur, og vi gleder oss til å være med å realisere dette viktige prosjektet for lokalsamfunnet ute på Ytre Sula, sier Gregor Gucwa, som er prosjektsjef med ansvar for bruer i Skanska Norge.
Godt i gang med veibygging
I forbindelse med brubyggingen er det også behov for nye tilgangsveier, både på Daløy og Ytre Sula.
Veidelen av prosjektet ble lyst ut i en egen entreprise, som startet opp i september 2022. De nye veiene er i ferd med å ta form, og dette arbeidet utføres av Lesja Bulldozerlag på oppdrag for Vestland fylkeskommune.