ØKER: Andelen av godstransporten i Norge med Norske lastebiler øker etter flere år med reduksjon.

Norske lastebiler øker markedsandelen

Publisert

SSB har publisert tallene for grenseoverskridende gods i 2024 og markedsandelen for norskregistrerte lastebiler endte på 31,7 prosent. Dette er opp 2,8 prosentpoeng i 4. kvartal 2024 sammenlignet med tilsvarende kvartal i 2023.

NORSKE: Andelen gods som ble fraktet over grensen med norskregistrerte lastebiler økte i 2024.

Totalt transporterte lastebiler nesten 3,4 millioner tonn gods over grensen. Det er 2,9 prosent mer enn i samme kvartal året før. 

Norskregistrerte lastebiler hadde en økning på 12,8 prosent, totalt transporterte de nærmere 1,1 millioner tonn gods i 4. kvartal 2024.

Årlige tall

STØRST: Norske lastebiler er den nasjonaliteten som står for den største mengden gods over grensen etterfulgt av biler fra vårt naboland Sverige.

I 2024 transporterte lastebiler 13,3 millioner tonn gods over grensen, 4,0 millioner tonn av dette ble fraktet av norskregistrerte lastebiler. De norske lastebilenes andel av grensetransporten var 30,3 prosent i denne perioden. Svenskregistrerte lastebiler er fortsatt nest størst på transporter til og fra Norge. I 2024 var andelen 24 prosent. Lastebilene fra de baltiske landene og Polen fraktet til sammen 26,7 prosent gods over norske grensen, samme som i 2023.

Norske lastebiler er fortsatt største ved eksport

Det er en betydelig retningsskjevhet med hensyn til hvem som frakter godset ved henholdsvis eksport og import. De norskregistrerte lastebilene fraktet 47,6 prosent av godset ut av landet i 2024. For importen er bildet annerledes. Kun 16,5 prosent av godset som i samme periode ble fraktet inn til Norge på vei, var lastet på en norsk lastebil. Norskregistrerte lastebiler økte markedsandeler på eksport med 1,9 prosentpoeng, men tapte markedsandeler på import 0,5 prosent i 2024 sammenlignet med 2023.

Av de 4,0 millioner tonn som Norskregistrerte lastebiler fraktet over grensen i 2024, utgjorde 70,0 prosent eksport.

MENGDE: Transportmengden økte noe i 2024 sammenlignet med 2023. Norske biler eksporterte vesentlig mye mer enn de importerte.
Powered by Labrador CMS