SPESIALPRODUKTER: Ett av kjøretøyene fra Magirus er denne flyplassbrannbilen med betegnelsen Dragon 6x6.

Selger Magirus

RYDDER: Iveco rydder i rekkene og overfører eierskapet av Magirus til Mutares, et investeringsselskap.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Iveco Group har inngått en avtale med Mutares for overføring av eierskapet av Magirus. Mutares er et investeringsselskap som fokuserer på selskaper som har havnet i en spesiell situasjon. Selskapene kunngjorde i dag at de har signert en endelig avtale for overføring av eierskapet til Magirus GmbH og tilknyttede selskaper innenfor brannslukning. 

Magirus produserer og selger brannslukningskjøretøy og -utstyr og sysselsetter mer enn 1,300 ansatte i Tyskland, Italia, Frankrike og Østerrike. I 2023 utgjorde Magirus omtrent 2 % av Iveco Gruppens inntekter og hadde et justert EBIT-tap på €35 millioner.

Forutsatt nødvendige godkjenninger fra konkurransemyndighetene, forventes transaksjonen å bli fullført senest i januar 2025. Som et resultat av denne transaksjonen vil Ivecos resultater for 2024 få en negativt påvirkning på omtrent €115 millioner i første kvartal. 

Denne transaksjonen vil gi Magirus full uavhengighet fra Iveco og gi selskapet en mulighet å planlegge sin egen fremtid innenfor brannslukningsutstyr. Med nytt eierskap vil Magirus ha en mer fleksibel og smidig hverdag for å fange muligheter for en fornyet, stabil og sunn fremtid. Dette innleder et nytt kapittel i merkevarens langvarige historie, som gjør det mulig å konkurrere enda mer effektivt i sitt unike marked.

HISTORIE: Salskapet har en lang historie innenfor brannberedskap. Her fra Magirus museet i Ulm

Mutares er et børsnotert private equity-selskap med kontorer i München (HQ), Amsterdam, Frankfurt, Helsinki, London, Madrid, Milano, Paris, Shanghai, Stockholm, Wien og Warszawa, som anskaffer mellomstore selskaper i spesielle situasjoner som har et betydelig forbedringspotensial.

Siden 1864 har Magirus stått for en kombinasjon av innovasjon og tradisjon – som tjener brannmenn over hele verden. Med et omfattende utvalg av moderne og pålitelige brannslukningskjøretøy, svingbare stiger, rednings- og logistikk-kjøretøy, spesialløsninger, pumper og bærbare pumper, er Magirus en av de største og mest teknologisk avanserte leverandørene av brann- og katastrofebekjempelsesteknologi i verden. Virksomheten fortsetter som vanlig, inkludert tjenester og støtte, med fullt fokus på ansatte, kunder og partnere.

Powered by Labrador CMS