FORNØYD: Etter å ha fartet land og strand rundt med sin Volvo FH Electric er Jan Vidar Garli Bjørklund godt fornøyd med bilen.

Trives i sin elektriske FH

Publisert

Bjørklund jobber for Børstads Transport AS, hvor han har kjørt den elektriske Volvo FHen i godt over halvannet år. Dette er en elektrisk trekkvogn som går i kjøring for Felleskjøpet, og er den første elektriske trekkvognen som kjører for selskapet.

KORN OG KRAFTFOR: Det er i hovedsak korn- og kraftfor til kylling oppdrett som fraktes med den elektriske FHen.

Bilen går for det meste i kjøring til kyllingbønder i Trøndelag. Hele 9500 tonn kraftfor og 7000 tonn med korn har han så langt rukket å transportere til bøndene. For denne kjøringen har han en spesialhenger fra Irland som presser kornet ut i stedet for å blåse det, en prosess han forteller er mye snillere mot kornet enn tradisjonell lossemetode.

I løpet av tiden han har kjørt bilen, har han også rukket å kjøre land og strand rundt i forbindelse med arrangementer for blant annet Felleskjøpet. Denne bilen er nemlig et pilotprosjekt for Felleskjøpet som i tiden fremover skal bytte ut flere tungbiler til elektriske drivlinjer.

- Hvordan har det gått å kjøre rundt i landet, og hvilke utfordringer har du møtt på?

LADING: Det går fint å kjøre over avstander med elektrisk lastebil, men innimellom er det trangt på ladestasjonene, forteller Bjørklund.

- Det går stort sett fint, men enkelte steder har det vært en utfordring å komme til på ladepunktene. Det er derfor fint at det nå bygges ut flere ladestasjoner som er beregnet på tungbiler, sier Bjørklund.

Han legger også til at det er lite stress i hverdagen, og at innimellom må han benytte 45-minutteren til å lade. Da er det viktig å ha planlagt på forhånd hvor det passer, spesielt når han er på langtur.

Bygges om

Det var noen utfordringer til å begynne med, ettersom den treakslede trekkvognen blir ganske lang. Blant annet måtte 24V-batteriene som fra fabrikk sitter mellom rammevangene bak den siste akselen, flyttes opp bak førerhuset, og rammen kappes slik at den ikke skulle ta inn i hengeren under sving.

LANGTUR: Bjørklund er straks på vei tilbake til Trøndelag etter en Oslo-tur med bilen, men først skal bilen lastes.

En annen triviell utfordring var at luftslangene som benyttes mellom henger og trekkvogn kun leveres i standard lengder. Det gjorde at selve uttaket måtte flyttes til et eget skap lenger bak på hengeren, da slangene ikke var lange nok til å få full sving.

På enkelte av stedene som Bjørklund besøker er det også en utfordring med lengden, da det ofte er trange gårdsbruk med begrenset plass for en semi-kombinasjon i utgangspunktet.

Felleskjøpet satser

FLYTTET: Det viste seg å være en utfordring å få slanger som var lange nok til å benytte standard plassering på bilens uttak. Disse ble derfor flyttet forover. Helt til venstre skimter vi den nye plasseringen av 24V-batteriene bak hytta.
KORTET: Her er rammen kortet inn for å kunne svinge uten å slå inn i hengeren.

Felleskjøpet inngikk nylig en intensjonsavtale med Uno-X om både å bygge ut ladepunkter ved Felleskjøpets anlegg i Trondheim, og en ladeavtale på lynladerene til Uno-X landet rundt.

Felleskjøpet skal bygge ut flåten av elektriske lastebiler og distribuere kraftfor til Norsk Kyllings produsenter med disse bilene. Det skal også utredes om det er mulig å distribuere matmel fra Norgesmøllenes produksjonsanlegg til Mesterbakerens bakerier, og distribusjon av ferske bakevarer til Rema 1000-butikkene.

AVTALE: Ole Robert Reitan (t.v.), styreleder og eier av Uno-X Mobility, og konsernsjef i Felleskjøpet, Svenn Ivar Fure signerer en avtale om lading av elektriske lastebiler.
Powered by Labrador CMS