
Mål høyder uten stang
Bærumsbedriften Norgeodesi AS har lansert en lasermottaker som måler avstanden ned til bakken med egen laser. Det er slutt på å dra rundt på en stang.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Trimble Spectra Precision DR400 måler avstanden ned til bakken på egenhånd med laser. Dette gjør jobben med å innhente høyder, for eksempel i grøfter, betydelig lettere. Det er også greit å slippe å dra rundt på en lang stang til daglig. Nyskapningen kan selvfølgelig også brukes til å måle avstander som en vanlig lasermåler.
3D laser-skanner
En annen nyhet fra Norgeodesi er Trimble TX5 laserskanner. 3D laser-skannere har i lengre tid vært brukt av oppmålingsfirma og entreprenører for prosjektering og til nøyaktig karlegging av blant annet fasader. Nå har Trimble gjort denne teknologien lettere tilgjengelig også for anleggsbransjen skanning av infrastruktur, tunneler, veibygging og masseberegning for å nevne noe.
- TX5 er utrolig kompakt, og har alle funksjonsinnstillinger og lagring integrert. Den er faktisk like enkel å bruke som et vanlig digitalkamera, sier adm. direktør Joh Einar Solhaug i Norgeodesi.
Den har en rekkevidde på 120 meter, synsfelt på 300° x 360° og måler opptil 976.000 punkter i sekundet. Dataene kan overføres til en vanlig datamaskin med et datalagringskort lik dem som er i vanlige digitalkameraer.
STILLING LEDIG:
