AT.JOBBER | Stillingsmarked
- Fyller hull i markedet
Dette sier Christian Beck i Beck Maskin AS, og får et anerkjennende nikk fra Kristian Skjetne i Skjetne Maskin AS. De to maskinforhandlerne deler Wacker Neuson-agenturet i Norge.
Bak på henger
Maskinen Beck snakket om er Wacker Neuson EZ26e, en 2,7-tonns gravemaskin på batteridrift og muligheter for å kjøre den med ledning plugget inn og dermed uten fare for å gå tom for drivstoff. En annen viktig detalj er at denne kan man laste på en henger og trekke bak en pickup eller annen stor personbil som tar 3,5 tonns hengervekt.
Maskinen leveres med stor og liten batteripakke, 30 kWt og 40 kWt, og forhandlerne vil tilby begge delene. De regner imidlertid med at den norske brukeren mest sannsynligvis vil ha den med størst batteri. Man kan lade batteriet med onboard-lader (opptil 9,9 kW).
Mye plass i hytta
Batteriet skal holde til full dags drift, mer eller mindre, litt avhengig av hva man skal bruke maskinen til. Men Wacker Neuson har testet maskinen i pigging, og den holdt i seks timer non stop.
Hytta omtales i særdeles rosende ord som overlegen komfort med masse plass, og den har mye teknologisk utstyr som går på sikkerhet med AWS (active warning signal). Programmerbar varme i hytta, stor skjerm og auto stopp og muligheter for å regulere tomgangskjøring er andre detaljer.
På Bauma sto en elektrisk minigraver, EZ17e, også på standen. Denne maskinen på ca. 2,1 tonn, kommer uten hytte og det er ingen planer om å få hytte på den heller får A&T opplyst. Hvilket gjør EZ26e enda mer aktuell for det norske markedet. Produksjonsstart oppgis til å være i uke 35 for denne maskinen.
Ny el-hjullaster
Av andre nyheter på standen på Bauma, trekkes hjullasteren WL300e på ca. 2,5 tonn frem. Maskinen har demping av førerhuset, løftehøyde på ca. 2,3 meter og maskinen legger seg i mellom WL28e (3,3 tonn) og WL25e (2,3 tonn) i størrelse.
En siste lille nyhet er den nye hjuldumperen DW30e med tre tonns lastekapasitet. Maskinen med batteridrift er en prototype og kommer i markedet litt senere.
Før vi går videre på vår Bauma-ferd tar salgssjef Fabian Rosenberg oss med bort til hjullasterserien av de litt større maskinene (diesel). Førerhusene på WL750, WL950 og WL1150 er nye og optimalisert nå, med større døråpning, panoramavinduer foran og bak for 360° sikt og arbeidsmiljøet skal være betydelig forbedret med ergonomisk plasserte betjeningsknapper og funksjoner.