Lanserer flere versjoner av Cat 395
Caterpillar har nylig sluppet en drøss med nyheter fra deres demosenter i Malaga og det ser ikke ut til at de er helt ferdige enda.
Uten å ha vist noen bilder ennå, har de reintrodusert en fabrikkbygget forgrover (front shovel) beregnet på gruveindustrien som etter sigende skal vises på Bauma 2025. Den har også Next Gen-hytte med fast hytteforhøyelse.
Cat 395 FS bil bruke en skuffe på 6,5 kubikkmeter og veier 93,3 tonn.
– Den er laget for maks produktivitet, forteller Ana Pinzon, produktekspert store gravere hos Cat.
Super Long Reach
En annen rugg bygget på modellen Cat 395 er Cat 395 LRE i "super long reach" klassen, eller langgraver som vi ofte sier i Norge.
LRE kan bestilles som et retrofit-kit som skal passe på alle 395, forteller Caterpillar. Settet består av en stikke på 11.8 meter og en bom på 15.5 meter.
LRE-modellen (på bildet over) får 28 meters rekkevidde og 22 meters gravedybde for mudring og andre vannarbeider.
Kabel-graver
I tillegg kommer 395 som kabelelektrisk versjon fra Caterpillar med samme ytelse som dieselversjonen. Cat 395 Tethered (kabel-elektrisk) med 481 kW effekt kan kobles rett til strømnettet. Den har som standard 6,5 kubikkmeters skuffe og som tilvalg kan man velge kabeltrommel.
Største kompaktlasteren
Nå lanseres også Cat 285 og Cat 285XE. Dette er den største beltegående kompaktlasteren Cat har produsert.
Den veier seks tonn og har hydraulikkuttak bak for rippertann. Den har også tverrbjelke mellom beltene slik som dosere har.