Park og Anlegg AS graver seg etappevis gjennom Askim
GANG, SYKKELFELT OG VA: Østfold fylkeskommunes største byggeprosjekt foregår i Askim, i samarbeid med Indre Østfold kommune.
En vinn-vinn situasjon for begge parter, til en samlet pris på 120 millioner kroner, omtaler Østfold fylkeskommune det som.
Prosjektet innebærer bygging av nye sykkelfelt og fortau på en 1300 meter lang strekning i Henstad Alle i Askim sentrum. Samtidig skal det skiftes ut 3000 meter kommunale vann- og avløpsledninger.
Rør fra 30-tallet
Disse rørene ligger gjerne under bygatene, noe som både omfatter fylkesveier og kommunale veier. Alle vann- og avløpsrør mellom Gimmingkrysset og Korsgård skole skal skiftes ut.
Disse rørene er alle fra 1930-tallet forteller Jørn Pettersen, prosjektleder i Indre Østfold kommune, i en kommentar til Smaalenene.no.
– Det er en stor fordel å kunne ordne alt på en gang. Det blir rimeligere når vi kan dele på kostnadene, og man slipper ulempene ved å grave opp samme område flere ganger, sier fylkeskommunens byggeleder Terje Andersen.
Deler kostnaden
Prosjektet som startet i august blir utført av Park og Anlegg AS som vant konkurransen i kamp mellom Askim Entreprenør AS og Leif Grimsrud AS.
Det skilte hele 142 millioner kroner fra det dyreste til det billigste tilbudet. Vektingen skal ha vært 70 prosent pris og 30 prosent miljø.
Indre Østfold kommune betaler 81 millioner kroner, og fylkeskommunen betaler ca. 38 millioner kroner av summen.
Arbeidet startet opp i august. Nå skal det graves ned flere tusen meter med rør, før entreprenøren til slutt kan bygge fortau og sykkelfelt på toppen. Etter planen skal alt stå ferdig høsten 2027.
– Prosjektet blir gjennomført over en treårsperiode, fordi vi av hensyn til innbyggerne ikke vil grave på flere steder samtidig. Vi gjør oss ferdig punkt for punkt, for å lette trafikkavviklingen, sier Terje Andersen.
Fylkeskommunen skal selv finansiere nye sykkelfelt og fortau i fylkesvei 1270 Henstad alle. Et prosjekt som Statens vegvesen begynte å planlegge i 2018, men som i 2020 ble overført til Viken fylkeskommune. Nå ligger ballen igjen i Østfold.