AT.JOBBER | Stillingsmarked

MÅNELANDING: Hvordan maskinene vil se ut, eller fungere, er ikke avgjort, men det foregår omfattende testing og simulering i skrivende stund.

Utvikler maskiner for månen

Publisert

Som en del av Japans Stardust Program jobber Komatsu med å utvikle autonome anleggsmaskiner som skal fungere på månens overflate. Målet er å ha teknologien klar innen begynnelsen av 2030-tallet.

Space Construction Innovation Project, ledet av Japans departement for infrastruktur og transport (MLIT) og departementet for utdanning, kultur, sport, vitenskap og teknologi (MEXT), fokuserer på å utvikle teknologi for å etablere en base for langtidsopphold på månen. 

Komatsu har fått ansvaret for å utvikle anleggsmaskinene for måneprosjektet.

Ukjent territorium

Månens miljø er fundamentalt annerledes enn jordens. Dette har tvunget Komatsu til å tenke helt nytt når det gjelder hvordan maskinene skal utformes og bevege seg på månens overflate.

DIGITAL TVILLING: Teknologien muliggjør gjenskaping av månemiljøet og maskinene i et virtuelt rom.

For å overkomme utfordringen med å teste og verifisere design i et miljø som ikke er tilgjengelig, har Komatsu tatt i bruk digital tvilling-teknologi. Denne teknologien muliggjør gjenskaping av månemiljøet og maskinene i et virtuelt rom. I denne digitale verdenen kan Komatsu simulere ulike scenarioer, inkludert graving, og identifisere tekniske utfordringer.

Utfordrende lav tyngdekraft

Anleggsmaskiner på jorden utnytter sin egen vekt for å effektivt grave og flytte masser. På månen er tyngdekraften bare omkring en sjettedel av jordens, noe som gjør maskinene mye lettere. Dette skaper problemer for både stabilitet og evnen til å utøve tilstrekkelig brytekraft.

Komatsu har utforsket flere løsninger for å forbedre graveegenskapene på månen. En løsning er å øke lengden på kontaktflaten mellom maskinen og måneoverflaten. Gjennom digitale simuleringer har selskapet bekreftet at økt kontaktflate gir bedre stabilitet og øker brytekraften uten å øke maskinens vekt.

ELEKTRISK: Maskinene blir elektriske, men hvordan de skal håndtere temperaturforskjellene er en utfordring.

Ekstreme miljøutfordringer

Etter å ha håndtert problemet med månens lave tyngdekraft, står Komatsu overfor andre utfordringer, som å finne en ny energikilde.

På månens overflate, som er uten atmosfære, er det umulig for en forbrenningsmotor å fungere ettersom det ikke finnes oksygen. Elektrisk drevne maskiner virker som den opplagte løsningen, med solceller som energikilde. Men utfordringene stopper ikke der.

Temperaturendringene på månens overflate er ekstreme, fra 110°C til -170°C. Å utvikle elektriske maskiner som kan fungere i et slikt miljø er ingen enkel oppgave. Komatsu jobber med termisk kontroll og andre elektriske teknologier for å løse disse problemene.

Komatsus omfattende simulering skal øke presisjonen i designet, skriver de selv. 

Den akkumulerte teknologien vil bane vei for utvikling av måneoverflaten og lede til en fremtid der menneskeheten tar et nytt skritt fremover. Akkurat nå er drømmene om rommet i ferd med å bli virkelighet, forteller Komatsu.

Powered by Labrador CMS