AT.JOBBER | Stillingsmarked
Hydraulisk vippbar aksling
ODD KOLSTAD: Påbyggeren og importøren fra Trøndelag viste en meget interessant nyhet på Transport 2026 som ble arrangert tidligere i år i Lillestrøm.
Brønnhengeren fra FGM Trailers har nemlig en hydraulisk vippbar aksling som naturlig gir 11 tonn ekstra nyttelast når den er «på veien».
- Denne leverte vi til Straumen Bil AS i Vestnes i januar i år, og er den første slike vi leverer i Norge, sier Vegar Kolstad til A&T på standen på transportutstillingen.
Hengeren som er en brønnhenger med avtakbar sene veier 14,5 tonn, har vinsj, teleskop, og alle akslingene er tvangsstyrt. Hele hengeren er for øvrig galvanisert.
Lettvekter
Kolstad hadde en spennende sak til på standen som han viste A&T, en superlett Ferruz-henger med 18 m3 kasse i aluminium. Den spanske hengeren veier bare 5,8 tonn, men har et 200 kilos plastbelegg i bunnen av kassen for ekstra beskyttelse. Hengeren er levert til Evenås Transport AS som holder til i Trondheim.
- Denne kjører man ikke sprengstein med, men tilslag til betong. Sand og pukk for eksempel. Vi har solgt flere tre- og fireakslede slike. De fireakslede veier ca. 7 tonn, sier Kolstad som påpeker at de er tilpasset lengdene til 50 og 60 tonn vogntogvekt.
Bra trøkk
- Hvordan opplever dere markedet nå?
- For oss går det bra og vi er fornøyde. Det er spesielt mye trykk på Carnehl-produktene som vi har hatt i 25 år nå. Det er ca. 4-5 måneders leveringstid på disse akkurat nå, sier Kolstad.
Selskapet har 12 ansatte, og selger rundt 50 Carnehl-enheter i året, samt en del andre produkter i tillegg, for eksempel de som er nevnt i denne artikkelen.