Første batterivals på test
OSLO: Wirtgen Group og Hamm presenterte sine nye batterielektriske asfaltvalser på Bauma sist høst. Nå har Maskin & Asfalt som første kunde i Norge, prøvd valsen.
Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.
Hamm HD10e VV er en tandemvals med 100 centimeters trommelbredde. Den er en vals i 2,5 tonns-klassen, og den batterielektriske modellen har de samme ytelsene som en tilsvarende modell med dieselmotor.
Batteripakken som forsyner maskinen med strøm, har 48 volts spenning og 23,4 kWt kapasitet. Det skal holde til 5,5 timers arbeid, i praksis en hel dags drift for de fleste brukerne.
Wirtgen har valgt å levere de nye valsene med enten 230 eller 400 volts lader. Begrensingen er for begge deler på 16 ampere, og det betyr en ladetid på 7,5 timer med 230 volts spenning. De maskinene som blir utstyrt med 400 volt ombordlader, kan lades på nær halve tiden, og disse kan brukes på både 400 og 230 volts strømnett.
Stor etterspørsel
Wirtgen i Norge opplever stor interesse og etterspørsel etter de nye batterielektriske tandemvalsene.
– Vi vil at flest mulig kunder skal få prøve maskinene i tiden som kommer, sier Ole Morten Pettersen i Wirtgen Norway. I tillegg til modellen med 1-meters tromler, har Hamm også satt i produksjon modellen med 120 centimeters tromler.
Førstemann
Andreas Hjerpeland jobber i Maskin & Asfalt AS fra Larvik, og dette selskapet er førstemann som tester den nye valsen. Selskapet jobber mye med asfaltering etter fibergraving, og den jobben de først testet valsen på, var nettopp en slik jobb – på Ris i Oslo.
– Jeg er nysgjerrig på disse valsene. For vår del handler det aller mest om støy, sier Hjerpeland. Og på det feltet innfrir den nye valsen på alle måter.
Han tror infrastruktur og lading gjør at de elektriske maskinene, enn så lenge, passer best for entreprenører som kjører ut fra egen base til nye jobber hver dag. For firmaer som Maskin & Asfalt som er på forskjellige steder fra dag til dag og over store deler av Østlandet, kan strømmen bli en utfordring. Fiberkabelen de asfalterer etter nå, er lagt helt fra Stavanger, og de har fulgt den og asfaltert fra Setesdal og østover!
Enklere vedlikehold
Wirtgen tok et strategisk valg da de gikk for lavspenning da de skulle elektrifisere sine valser. Det gir færre utfordringer i forhold til drift og vedlikehold, sammenlignet med å ha høyspenning.
En av fordelene er at mekanikerne som skal jobbe med maskinene, ikke trenger særskilt godkjenning for elektriske maskiner. En annen fordel er at kundene selv kan plukke av og montere komponenter som skal til service og vedlikehold eller sertifisering.
Mer i vente
Enn så lenge er bare de små asfaltvalsene fra Hamm elektrifisert. Fabrikken har ikke sagt noe offentlig om hva som blir neste trinn. Men det gir neppe høye odds å tippe at det både kan være anleggsvalser i samme størrelse og større asfaltvalser.
– Vi tror at disse nye batterielektriske maskinene også blir svært aktuelle for utleiebransjen, sier Ole Morten Pettersen.