STÅENDE I VANN: Den direkte årsaken til brannen var at batterier som sto inne i tunnelen ble stående i vann. Bildet er hentet fra granskingsrapporten.JV AF GHella
Intern gransking er klar: Rutinesvikt og pumpesvikt førte til batteribrann
PublisertSist oppdatert
Annonse
Den interne granskinga etter brannen inne i tunnelen ved Alnabru den 30. mars er klar. Tunnelen er en del av den nye reservannforsyningen til Oslo, og det er JV AF Ghella som er utførende entreprenør.
Pumpene stoppet
Den direkte årsaken til brannen var at batterier som sto inne i tunnelen ble stående i vann. Batteriene var av IP-klasse 65. Som følge av vanneksponering kortsluttet ett av tre batterier med påfølgende brann.
Annonse
Årsaken til at batteriene ble oversvømt var at pumpene i det nærliggende sedimentasjonsbassenget stoppet, og området der batteriene ble lagret fyltes med vann. Brannen slukket av seg selv etter ca. 20 minutter.
I granskingsrapporten som A&T har fått tilgang til står blant annet dette:
I prosjektet er det avtalt at ladning av batterielektriske maskiner tillates under jord, under forutsetning av ulike tiltak basert på risikovurdering. Lørdag 30. mars 2024 starter det å brenne i et frittstående batteri som tilhører en batteridreven dumper på prosjekt E6 Rentvannstunnel. Årsaken til brannen er at en av pumpene, som er et ledd i systemet med transport av tunnelvann ut av tunnelen, tetter seg med sedimenter. Dette skjer trolig på grunn av pågående vaskeaktivitet i området for TBM. Når pumpa stanser stiger vannet i et av anleggets sedimentasjonsbasseng og flyter over sine bredder. Det er lagret tre batterier på sålen ved siden av ladepunktet og disse blir stående i vann. Vannet medfører kortslutning i ett av de tre batteriene, med påfølgende brann i ett batteri. Kamerainspeksjon viser en kortvarig brann på ca. 20 minutter som slukker av seg selv. Det er avdekket at brannvarslingsanlegg ved ladepunktet ikke fungerte etter hensikten på grunn av støv fra sprengningsaktivitet og derfor koblet ut i denne delen av tunnelsystemet. Det ble besluttet at personell som befinner seg inne i tunnelanlegget skulle evakueres selv om de ikke var berørt av brann eller røyk, noe som foregår uten risiko for de evakuerte. Hendelsen medfører ingen personskader eller andre konsekvenser utover en kort stopp i driften. En rekke tiltak er besluttet gjennomført for å forhindre at lignende skal skje og for å forbedre rutiner ved gjennomføring av prosjektet.
OVERVÅKINGSKAMERA: Brannen ble fanget opp av et overvåkingskamera. Bildet er hentet fra granskingsrapporten.JV AF GHella
Rutinen sviktet
– Alle uønskede hendelser har en årsak, og skal kunne unngås. Brannen skyldes at våre rutiner sviktet, og vi har tatt denne hendelsen på stort alvor. Brannen slukket raskt og konsekvensene var små. Det er heller ikke avdekket teknisk feil på batteriene. Vi tar med oss læringa fra hendelsen i vårt videre arbeid, også for å forbedre oss på andre områder, sier Sigurd Ramnefjell, prosjektleder for JV AF Ghella.
Risiko for oversvømmelse ble ikke vurdert
Etablering av ladestasjon under jord ble gjort etter en risikovurdering med spesifikke tiltak. Risiko for oversvømmelse ble ikke behandlet i denne vurderinga. Risiko for oversvømmelse var likevel ivaretatt ved at ladestasjonen ble plassert på et høyere nivå i form av en gruspute. Batteriene ble imidlertid oppbevart direkte på asfalt-sålen slik at de ble stående i vann.
RØYKUTVIKLING: Alle arbeiderne kom seg ut av tunnelen. Bildet er hentet fra granskingsrapporten.JV AF GHella
Ikke tilstrekkelig ettersyn
Granskinga avdekket at ettersyn og vedlikehold av pumpene i sedimentasjonsbassenget ikke var tilstrekkelig til å hindre at området der batteriene sto ble fylt med vann. Personellet, som i påsken midlertidig ble satt til oppgaven, hadde ikke fått tilstrekkelig opplæring. Risikoen ved pågående vedlikehold som medførte økt vannforbruk og slam i sedimentasjonsbassenget ble heller ikke identifisert.
Brannvarslingssystemet koblet ut
Det ble også avdekket at deler av brannvarslingssystemet var koblet ut. Brannteppet som var plassert ut var ikke tilgjengelig på grunn av vannmengdene. Det er også behov for verifikasjon av beredskaps- og varslingsplaner i forbindelse med ferie og høytider.
LADERNE: Selv om laderne var plassert på en pute av grus, var batteriene plassert nede på asfaltdekket og ble oversvømt tidlig. Bildet er hentet fra granskingsrapporten.JV AF GHella
Det er ikke avdekket forhold som tilsier at bruk og lading av batterielektriske anleggsmaskiner under jord er utrygt. Granskinga har heller ikke avdekket tekniske feil på batteriene. Vann- og avløpsetaten har bestilt ytterligere tekniske granskinger av batteriene av uavhengig tredjepart.
– Brann er blant de største prosjektrisikoene og vi har strenge krav til brannvern. Granskinga viser at noen av brannverntiltakene ikke var i bruk den aktuelle dagen, og det er pekt på rutinesvikt. Vi opplever imidlertid at entreprenøren har tatt lærdom av saken og innført en rekke tiltak, sier prosjektleder Fredrikke Syversen i Vann- og avløpsetaten.
Strakstiltak er satt i verk
Det er entreprenør JV AF Ghella som har ansvar for at arbeidet gjennomføres på en sikker måte. Byggherren har påseplikt. Det er etablert omfattende brannverns- og sikkerhetstiltak i prosjektet, i tillegg har det blitt innført nye tiltak som følge av hendelsen. (Se rapporten for en samlet oversikt over tiltak).