AT.JOBBER | Stillingsmarked

UTENFOR VEIBANEN: Den 60 tonn tunge mobilkranen kjørte av E6 ved Mellingfossen i Namsskogan under transport torsdag. Foto: Statens vegvesen.

60-tonns kran berget på E6 i natt

NAMSSKOGAN: En 60 tonn tung mobilkran kjørte utfor E6 ved Mellingfossen i Namsskogan torsdag. Faren for at krana skulle velte ut i bløtt terreng på nedsiden av veien gjorde bergingen kritisk.

Publisert

En 60 tonn tung mobilkran kom utenfor veien på E6 under transport ved Mellingfossen i Namsskogan i Trøndelag torsdag 25. juni. Der ble den stående i helling, og Statens vegvesen vurderte at krana utgjorde veltefare. E6 ble stengt allerede torsdag kveld.

Det finnes ingen omkjøringsmuligheter i området, og trafikantene ble oppfordret til å tilpasse kjøringen eller utsette reisen.

Myra var det kritiske

Bergingen krevde grundige forberedelser og mye utstyr på plass før arbeidet kunne starte. Marius Viken, byggeleder driftskontrakt Trøndelag Nord i Statens vegvesen, forklarer hva som sto på spill.

– Det kritiske var at i området der den sto, er det myr på nedsiden av veien, og faren var at den skulle velte den veien, sier Viken til A&T.

Eieren av krana stilte selv med en mobilkran for å bistå i bergingen.

– Bergingen gikk som planlagt, men det var en krevende berging. Det var en 60 tonn tung kran, og man må ta en del forholdsregler med mye utstyr på plass for å gjøre jobben så sikkert som mulig. Rapportene fra entreprenøren tilsier at det gikk veldig greit for seg, sier Viken.

Krana nordover igjen

Anlegg&Transport er kjent med at det er et pågående anleggsområde med lysregulering i området der krana kom utfor veikanten, men om dette hadde noe å si for hendelsesforløpet er uklart.

Daglig leder Ole Christian Larsen i Crane Norway Nord AS, som eier krana, bekrefter at aksjonen ble gjennomført etter planen.

– Vi fikk den opp som planlagt, og kranen er på tur videre nordover, sier Larsen.

E6 ble gjenåpnet 05.19 fredag morgen 26. juni.

Powered by Labrador CMS