VAKKERT: Det er en vakker arbeidsplass oppe langs fjellsidene i Dalen. I bakgrunnen ser vi veien snirkle seg opp på den andre siden.

Norges heftigste brøyterode?

Publisert

Sør Entreprenør ble stiftet i 2019 og er dermed en forholdsvis nystartet bedrift, men selskapet har på kort tid vokst seg relativt store med rundt 50 ansatte.

TRANGT: Her er det ikke mulig å passere slik at det ofte er nødvendig å rygge for så å ta i gang igjen. Da er det godt med drift på alle hjul.

Selskapet ble stiftet og drives av Ingar Sandok Ringhus og Sindre Øverås. Ingar som har tilbragt ungdomstiden i Dalen drev til å begynne med smått i hjemtraktene og etter hvert ble kompanjongen som også holdt på med utdanning mer og mer med. I dag har de to hoved lokasjoner, i Dalen og i Grenlandsområdet. Totalt har selskapet tretten brøyteroder, hvor tre er i Øvre Telemark og altså opp fjellskråningene i Dalen.

6x6 er tingen

For å sikre trygg vinterdrift hadde Ringhus bestilt en Scania 4x4, men etter å ha vært på Scania Winter og kjørt en Scania R 560 B6x6HA så var han ikke i tvil. Det var bilen hen skulle ha til brøytingen opp på fjellet på hver sin side av Dalen. Han tok umiddelbart kontakt med sin Scania selger og gav beskjed om at han skulle ha den bilen. På tampen av sist vinter så ankom bilen som nå også har fått en ansiktsløfting med dekor i Sør Entreprenør stil.

Bilen har en 14-trinns girkasse med krabbegir og overgir. Det er bladfjærer foran og luftfjærer bak. Teknisk totalvekt er på 66-tonn. For sikrere brøyting har bilen et spesielt ekstra-lys hvor det er mulig å skifte fra hvitt til ulike gultoner slik at det er mulig å se konturer i snøen.

Brøyting

SNØ: Rett før det siste snøfallet i våres mottok Sør Entreprenør den nye Scania 6x6 bilen som skal benyttes på det som kanskje er landets tøffeste brøyterode.

Foran sitter et Mählers brøytefeste og innvendig sitter Mählers styringsystem. Under bilen finner vi også et Mählers midtmontert skjær som også er sideforkyvbart slik at det rekker rundt en halvmeter ut på siden av bilen. Frontplogen kommer også fra Mählers og har sving slik at det kan styres i de krappe svingene opp fjellsiden. Dette er helt uvurderlig for å komme helt ut i de krappe svingene bemerker Ringhus samtidig som han hevder at veiene opp langs fjellsiden også må være noen av landets dårligste. Her er det viktig å følge med på hva man gjør. For å illustrere hva han mener med utfordrende veier blir vi invitert med en tur opp langs fjellsiden.

Norges heftigste rode

SKJÆR: Det underliggende skjæret er helt nødvendig i de krappe svingene.

Først så kjører vi innerst i det lille tettstedet for å kjøre opp på østsiden av fjellet, men der er veien stengt etter at det tidligere har gått et ras som nå var under utbedring. Her har vi en maskin gående i utbedringsarbeidet, sier han.

Vi kjører derfor over på den andre siden til veien som fortsetter over fjellet mot Setesdalen. Her er det på det meste 12 % stigning og enkelte partier er så smale at det ikke går å møte andre trafikanter.

- Her ser du hvorfor vi må ha en slik bil på disse veiene, sier Ringhus og peker mot en krapp 180 graders sving i bratt-terreng etterfulgt av et smalt parti. Om vi møter en annen lastebil her har vi ingen mulighet for å ta i gang igjen uten at vi har drift på alle hjul. Her kan vi koble inn sperrer på alle akslinger, men jeg savner muligheten for å kun sperre på forakselen i enkelte situasjoner, men vi snakker med Scania om å løse dette, forteller han.

KJØRER: Selv om Ingar Sandok Ringhus til daglig ikke betjener roden selv, liker han å innimellom ta en vakt på vinterstid.

Bilen har også spjel som beskytter luftfilteret mot å suge inn snø under brøytingen. For å strø har vi en variabel hydraulisk Falköping talerkenspreder.

Planet har eksosoppvarming under hele bunnen for å forhindre at massen fryser fast på vinterstid.

Fokus er anlegg

Det er egentlig anleggsvirksomhet og anleggsgartner arbeid de startet opp med selv om de nå også har en trekkvogn og fire tippbiler.

Selskapet har gravemaskiner mellom seks og 55-tonn, seks hjullastere, et par dumpere og fem traktorer. De fleste graverne er fra Cat, mens dumpere og hjullastere kommer fra Volvo. I tillegg så har de rundt 45 småbiler, mange Isuzu Pickuper og en del kassebiler, hovedsakelig Mercedes Vito. Ringhus forteller at han gjerne er tro mot merke når han finner noe han liker.

Utstyret er dekorert og lett gjenkjennelig. Ringhus forteller at de benytter biler og maskiner som en markedsføringsplattform, samt at når utstyret ser bra ut så tar gjerne sjåførene ekstra godt vare på det også.

Google

Nylig hadde selskapet en jobb under forberedelsene til en koblingsstasjon i forbindelse med Google tomten. Deretter har de fått noe mer arbeid i forbindelse med grunnarbeidet og har fortsatt utstyr gående der.

SPERRER: Her er det mulig å sperre på de ulike akslene eller på alle aksler.

Ellers er det mye arbeid som anleggsgartnere og nylig kjøpte de opp et selskap som blant annet driver med maskinlegging av belegningsstein. I 2023 la selskapet mellom 30.000 og 40.000 m2 med stein.

Rekruttering

En utfordring er å få tak i nok mannskap. De har derfor en kontinuerlig prosess med utdanning og har for tiden fire lærlinger, og en som akkurat er ferdig utdannet yrkessjåfør. Lærlingene er yrkessjåfør, rørlegger og maskinførere. Sør Entreprenør sørger også for å videreutdanne de ansatte slik at de heletiden kan utvikle seg og utføre flere oppgaver.

LEMMER: Både sprelemmen og automatlemmen er hydraulisk styrt.
KONTROLL: Fra førerplassen har man full kontroll over brøyteutstyret.
TREKKVOGN: Nylig mottok selskapet også en ny trekkvogn som både benyttes til egentransport samt transport av tyngre utstyr for andre.
Powered by Labrador CMS