AT.JOBBER | Stillingsmarked

SERIEPRODUSERES: VW ID. Buzz AD er nøkkelklar for autonom kjøring.

Selvkjørende biler blir «hyllevare»

Publisert Sist oppdatert

 Det er Volkswagen-eide Moia som står bak ID. Buzz AD (autonomous drive).

SER DET MESTE: Bilen er tungt lastet med sensorer og elektronikk.

«Nøkkelferdig»

Løsningen samler ifølge selskapet alle komponentene som trengs for å gjøre et autonomt kjøretøy klart til bruk som mobilitetssystem. «Nøkkelferdig» er stikkordet, og det inkluderer Mobileyes selvkjøringssystem, samt en egenutviklet programvareplattform (AD MaaS). Programvaren bruker kunstig intelligens til å håndtere flåter i sanntid, assistere passasjerer automatisk og integrere eksisterende booking-apper.

Den oppfyller også viktige regulatoriske krav til automatiserte SAE-nivå 4-kjøretøy, som fjernovervåking og håndtering av nødssituasjoner.

VW ID. Buzz AD

Nøkkelklar for autonom kjøring. SAE-nivå 4-kjøretøy.

Kombinerer ID. Buzz AD, AD MaaS-plattform og operatørstøtte til en komplett løsning

Bilen har utvidet akselavstand og hevet taklinje.

Totalt 27 sensorer – 13 kameraer, 9 LiDAR-er og 5 radarer – gir 360° redundant situasjonsforståelse.

Påstigning via smarttelefon, trygg inngang gjennom skyvedør på fortaussiden og lett tilgjengelige håndtak.

Fire separate seter med god plass.

Løsningen har også en tredje komponent: Operator Enablement. Denne støtter operatører av autonome kjøretøyflåter i implementering og drift av AD-økosystemet – fra simulering og opplæring til utrulling og live-overvåking i daglig drift.

Milliardmarked

– Med ID. Buzz AD presenterer selskapet det første fullt autonome produksjonskjøretøyet fra Volkswagen, spesialtilpasset for bruk i mobilitetstjenester. Moia tilbyr offentlige og private mobilitetsleverandører en nøkkelferdig pakke for å lansere autonome tjenester raskt, trygt og skalerbart, sier Oliver Blume, konsernsjef i Volkswagen Group og fortsetter:

– Dette posisjonerer Volkswagen-konsernet i fronten av et globalt vekstmarked verdt milliarder.

TEAMET BAK: Fra venstre: Oliver Blume, CEO i Volkswagen, en representant for Hamburg by, Sascha Meyer, CEO i Moia og Christian Senger, CEO i VW Autonomous Mobility.

Sertifisering

27 SENSORER: Her ser man noen av dem.

Siden den første ID. Buzz AD ble sendt ut i München-trafikken uten noen hånd på rattet i april 2022, har Moi testet de selvkjørende kjøretøyene i passasjertransport i Hamburg, Austin, Oslo og altså München. Bilene gikk i regulær trafikk, der brukerne bestilte transport i en app.

Nå er testingen i mål, og full sertifisering av ID. Buzz AD for førerløs drift i EU og USA planlegges. I 2026/2027 skal kjøretøyene være operative, uten sikkerhetssjåfør bak rattet.

Prøvekjøring i baksetet

PASSASJERER: Autonome biler er ikke så lett å prøvekjøre, så herrene (fra venstre) Jon Winding-Sørensen, Thomas Witsø-Bjølmer og Eirik Irgens Kristoffersen måtte teste bilen som passasjerer.

Anlegg&Transport «prøvekjørte» ID. Buzz AD i Hamburg nylig. Bilen utmerker seg som komfortabel å sitte i. Setene er gode og dempingen er behagelig for passasjerer. Hamburg-trafikken er full av farer, og det ble noen bråbremser. Men det meste forutså bilen «selv».

ID. Buzz AD var kanskje i overkant defensiv, og ender nok opp noen minutter bak i en tenkt parallellkjøring mot en vanlig bil.

Men bevares, dette er en behagelig minibuss!

Varebil neste?

Nyttekjøretøysjef Eirik Irgens Kristoffersen i Harald A. Møller følger godt med på det som skjer hos Moia.

VIL HA VAREBIL: Nyttekjøretøysjef Eirik Irgens Kristoffersen i Harald A. Møller.

– Vi som jobber innenfor nytte ser jo muligheter utover persontransport. ID. Buzz AD åpner jo for å kunne sette en bil i trafikk uten sjåfør. Det gir jo et annet kostnadsbilde på transporten enn det vi har i dag, spesielt i de store byene da hvor det er mye varetransport.

– Blir det ID. Buzz AD CV?

– Det vet jeg ikke, men vi har jo fått noen hint her i Hamburg. Konsernsjef Blume sa jo i sin tale at dette kan påvirke også resten av modellporteføljen. Så kan man tolke det.

Powered by Labrador CMS