KONKURSER I APRIL: Anleggskonkurser i april 2024 har kommer.

Agder selvsagt den store anleggskonkursen i april

Publisert Sist oppdatert

Agder Gruppen gikk overende i april, og konkursen rammer konsern (0 ansatte), Agder Rental (38 ansatte) og Agder Anleggsenter (124 ansatte). Tallene når det gjelder de ansatte er hentet fra offentlige innmeldinger.

Foruten Agder-konkursen, var det i 14 anleggsrelaterte konkurser til i april, hvor kun to av dem (så langt A&T har oversikt) hadde over 10 ansatte.

Dun & Bradstreet melder likevel om historisk høy forekomst av konkurser for alle næringer i Norge i april 2024, og skriver videre at tallene støtter Dun & Bradstreets prognose om økende konkursrisiko på tvers av næringslivet.

I april ble 420 bedrifter erklært konkurs. Tallene viser en markant økning på 51,1 prosent til sammenligning med april 2023, da antallet konkursrammede bedrifter var 278.

BRANSJER: Hittil i år. Bygg og anlegg er færre enn samme periode i 2023

– Påsken falt tidlig i år, som kan ha påvirket tallet noe. Likevel ser vi på økningen som kraftig. April 2024 legger seg på samme høye nivå som årene før pandemien, sier adm. direktør Kari Mette Almskog i Dun & Bradstreet Norge.

April viser en økning i konkurser i samtlige bransjer. Bransjene jordbruk/skog/fiske, eiendom og engro/agentur topper listen, og øker henholdsvis 200,0, 142,9 og 122,2 prosent i april 2024 til sammenligning med april 2023.

Creditsafe

Også kredittopplysningsforetaket Creditsafe slår på stortromma med følgende overskrift pp sin pressemelding for april:

«Konkurstallene rett til værs – 76% økning i april»

APRIL: Bransjene for april 2024 i første kolonne. April 2023 i kolonne to.

Creditsafe melder at 395 norske selskaper gikk konkurs i april, hvilket gir en kraftig økning på hele 76% sammenlignet med 225 konkurser samme måned i fjor. Det markerer et brutalt brudd med den positive trenden vi har sett så langt i år, skriver Creditsafe.

– Nedgangen vi så i første kvartal, og da særlig i mars, blir nå korrigert med en kraftig økning i april. Ser vi derimot på året så langt i sin helhet har vi en relativt flat kurve, med kun en svak økning, poengterer daglig leder Per Fjærestad i Creditsafe Norway.

Totalt har 1352 selskaper gått konkurs gjennom årets første fire måneder (1309 i fjor), melder selskapet.

Det spekuleres i at ettersom påsken var siste uke i mars (da det var 35% nedgang), ble en del konkurser registrert i april.

Fjærestad bekymrer seg imidlertid ikke nevneverdig over den bratte utviklingskurven i april.

– Økonomer sier nå at ting ser bedre ut enn fryktet, og bedriftene virker ikke å være like bekymret lenger. Det konkursnivået vi ligger på nå vil trolig være den nye normalen, og jeg tror ikke vi vil få de helt store økningene eller nedgangene hvis vi ser i litt lengre linjer enn kun på månedsbasis.

For bygg og anleggsbransjen ble april en nedslående måned. 49 konkurser innen oppføring av bygninger tilsvarer en økning på 63%, og 52 konkurser innen spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet gir en økning på hele 86%. A&T har forsøkt å sile ut anleggskonkursene i tabellen under, og endte på 14 konkurser som er nært anleggsrelatert i tillegg til Agder-konkursene.

Powered by Labrador CMS