SIKRING: Det er viktig å sikre lasten på korrekt måte. Her er problemet at lasten kan begynne å skli forover da

Sikring: Manglet 26 kjettinger

Publisert

Det var et utenlandsk vogntog som ble stoppet ved Drammen Trafikkstasjon med alvorlige mangler ved lastsikringen. 

FIRE: De fire kjettingen ville antagelig vært nok til å sikre lasten sideveis, men AT.no har ikke fått tak i kontrollantene for å verifisere dette.

Lasten besto av 28 600 kg stålplater. Platene var sikret med fire 8 mm kjettinger. Dersom overfallsmetoden skal brukes måtte denne hatt hatt 30 stk kjettinger for å være forsvarlig sikret. I praksis betyr det at stålplatene skulle ha væt sikret på en annen måte som eks. ved låsing, stenging eller grime som tilleggs-sikring for å hindre at platene skulle kunne skli forover. Det var 2,7 meter fra stålpatene til framveggen på hengeren. Utfordringen her er antageligvis vektfordelingen som gjør at platene ikke kunne plasseres helt inntil fremveggen.

- Med både tung last og skarpe stålplater kunne skadepotensialet ha blitt fatalt for fører, myke trafikanter eller for omgivelsene dersom 28 600 kg stålplater hadde falt av. Forholdet anmeldt til politiet, heter det i meldingen.

MELLOMLEGG: Mellom platelagene var det benyttet trevirke
28.600 kilo med stålplater er ikke å spøke med dersom de begynner å flytte på seg.
Powered by Labrador CMS