BODØ LUFTHAVN: På plass i Bodø er nå ni utleiemaskiner fra Agder Rental i tillegg til utstyr fra NRC Kept. Det skal snart i gang med et omfattende rivingsarbeid på flyplassen i Bodø. Maskinene er leid ut til NRC Kept som skal utføre rivingen for Ny Lufthavn Bodø.

700 tonn anleggsmaskiner er på plass

DEMOLERING: NRC Kept skal rive gammel infrastruktur og bygg for å gjøre plass til nye Bodø Lufthavn.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

NRC Kept skal stå for rivingen som er en del av forarbeidet på Nye Bodø Lufthavn. Den store kontrakten til Peab Anlegg skal sørge for alt anleggsarbeidet i samarbeid med Avinor, Cowi, Leonhard Nilsen og Sønner (LNS) og andre bidragsytere.

– Vi regner med å starte med de arbeidene i løpet av februar, sier konserndirektør regionale lufthavner, Anders Kirsebom i en pressemelding.

– Det vil også markere starten på de største arbeidene som skal gjennomføres i forbindelse med byggingen av den nye lufthavna, fortsetter han.

Riving

Det som prioriteres først er å få gjennomført avskoging av området før hekkesesongen, og riving av gammel infrastruktur og bygg som må fjernes før selve byggingen kan komme i gang.

Mer om Nye Bodø Lufthavn

Torsdag 29 februar gikk den første salven på det som nå er anleggsområdet for ny lufthavn i Bodø, skriver NRK.

  • Lufthavnen vil etter planen åpne for operativ drift i 2029
  • Kapasiteten på den nye terminalen vil være 2,3 millioner passasjerer i åpningsåret
  • I byggeperioden vil 350 firmaer være involvert, og 3 000 arbeidere sysselsettes
  • 3,5 millioner kubikkmeter fjell og løsmasser skal flyttes
  • 650.000 kvadratmeter skal asfalteres – noe som tilsvarer i underkant av 100 fotballbaner
  • Terminal og driftsbygg på nye Bodø lufthavn blir til sammen på 25.000 kvadratmeter
  • Kilde: Avinor


Arbeidet er delt opp i en rekke anleggsfaser. En av disse innebærer riving av sheltere, andre bygninger, drivstoffanlegg, oppstillingsplasser, teknisk infrastruktur og veier.

700 tonn kom sjøveien

Da anleggsmaskinene ble lastet ombord i Horten den 16. februar var det 700 tonn maskiner totalt. Mange av disse er levert av Agder Rental.

Powered by Labrador CMS