AT.JOBBER | Stillingsmarked

BRÅSTOPP: Fra 31 hyttetomter i 2021 til bare to i år. Bjørn Erik Evensen tror ikke markedet på Beitostølen vil komme tilbake til nivået fra toppårene.

Tror aldri vi kommer tilbake dit

BEITOSTØLEN: Med 16 ansatte og en omfattende maskinpark er BMT rigget for langt større aktivitet enn dagens marked gir rom for.

Publisert

I 2021 hadde de 31 hyttetomter i lokalområdet.

– I fjor hadde vi én og i år har vi to hyttetomter, tror ikke vi kommer dit igjen, forklarer Bjørn Erik Evensen, daglig leder i Beitostølen Maskin og Transport AS (BMT).

Det er ikke tilfeldig å starte denne historien med hyttetomter, for totalt har den familieeide entreprenøren hatt 500 slike oppdrag lokalt i Beitostølen og områdene rundt.

I dag består oppdragene i jobber for kommunen, fylkeskommunen og private, men det er altfor lite å gjøre.

Permitteringer

– Vi måtte permittere folk fra nyttår i 2025 og det kan skje igjen i år, forteller han.

KNUSING: Frem til 2020 reiste BMT rundt med eget knuselag og A&T-artikkelen henger fortsatt på kontoret.

Han synes det er skuffende, for han vet det er mye som egentlig må gjøres i regi av det offentlige. I 2024 hadde kommunen gjort ferdig et 25 kilometer langt hovedstrekk med vann og avløp, men alle sidegrøftene gjenstår. Altså det å koble eiendommene, 100 eiendommer som åpenbart vil gi flere kontrakter. I skrivende stund er det fortsatt ikke lyst ut. I tillegg er det ett enormt etterslep på oppgradering av VA og veier i området her, så det er ikke manko på jobber som er problemet.

– Nå ville jo oppdragsgiverne fått gjort jobbene til en lavere pris også, påpeker han.

På hyttetomter og boliger er det i praksis byggestopp på grunn av sprengt kapasitet på renseanlegget i Øystre Slidre kommune.

Et av de større prosjektene, som sysselsetter fem mann for BMT i skrivende stund er et vei-, VA- og skiløypeprosjekt for kommunen. Det kom godt, men sent. 

– Det tok vel om lag 15 år ifra første gangen man hørte om prosjektet til det kom i gang, sier Evensen

Frem til 2021 hadde BMT kun oppdrag lokalt, men har etter det utvidet området til hele valdres og i noen tilfeller langt utover dette også

 – I år har det kun vært lyst ut én større VA-jobb i hele Valdres, forklarer han.

Et annet lyspunkt er rammeavtalen de har med Hafslund som kommer med forskjellige prosjekter, både lokalt men også til Hønefoss området.

NYTT KALDTLAGER: BMT har i vinter bygget dette etterlengtede kaldtlageret for maskiner, biler og utstyr.

Brøyter for 1000 hytter

FAMILIEBEDRIFT: Sigbjørn Evensen startet virksomheten i 1982 og er fortsatt styreleder og eier. Sønnen Bjørn Erik leder i dag selskapet, som har 16 ansatte og en omfattende maskinpark.

Mye av grunnen til at folk kan være, eller har vært, i arbeid gjennom vinteren er brøytingen de har for 1000 hytter og 300 boliger. Totalt er det 12 mil med hyttefelt og kommunale roder. Det gjøres i hovedsak med ni traktorer, men som igjen gir en utfordring på sommeren. Da er det ikke jobb til ni traktorer.

 – Jeg kaller det sysselsetting, for vi tjener jo ikke noe på det og vi må ha dobbel maskinpark, det er en vanskelig balansegang.

Lei av å rette feil

Han må selv ta papirarbeidet og ser med økende frustrasjon at han selv må rette feil i prosjekteringen som kommer via kommunene fra prosjekterende.

– Som regel er de ikke ute og ser på jobbene engang, de sitter bare på skjerm.

Selv er han tilhenger av økende bruk av totalentrepriser, da kunne de selv tatt prosjekteringen og unngått å måtte rette opp andres feil. Jobbene kan gjøres både riktig, billigere og raskere mener han, og kompetansen til dette finnes ute blant entreprenørene.

OMFATTENDE GRUNNARBEID: Utskiftingen av Flybekken bro på Valdresflya innebar betydelig masseforflytning før den nye rørkulverten kunne monteres.

 Flybekken-prosjektet

Et av 2026-oppdragene BMT har fullført gikk ut på å erstatte Flybekken bro på fylkesvei 51 over Valdresflya. Byggherre var Innlandet fylkeskommune. Prosjektet medførte en 25,5 meter lang rørkulvert som besto av 17 betongrør med en innvendig diameter på 2,4 meter, levert av Loe Rørprodukter. Dette var et av de første oppdragene hvor Loes LK80-rør ble benyttet. De er produsert med karbonfangstsement og tilfredsstiller lavkarbonklasse 80, som innebærer 80 prosent lavere klimagassutslipp fra betongen sammenlignet med bransjereferansen.

Les mer om prosjektet i linken under:

Pengegaloppen

Egentlig tilsier ikke økonomien at det er forsvarlig å kjøpe nye maskiner, men man må fornye seg tenker Evensen. Han beskriver dette som en uunngåelig utfordring bransjen må leve med. Maskiner, biler og utstyr har blitt langt dyrere, samtidig som jobbene gir dårligere betalt på grunn av at folk dumper prisene.

– Gradvis kan det bli mindre og mindre jobber, og da kanskje du ikke har fått tatt med prisøkningen, så de med dårligst råd ender med å jobbe gratis og underby hverandre.

Samtidig øker kravene til dokumentasjon, lærlinger og vi har en dieselpris som er rekordhøy.

– På toppen av det hele betaler vi formuesskatt på alt utstyr, til og med gamle maskiner som nesten ikke er i bruk.

FAMILIEBEDRIFT: Sigbjørn Evensen startet virksomheten i 1982 og er fortsatt styreleder og eier. Sønnen Bjørn Erik leder i dag selskapet, som har 16 ansatte og en omfattende maskinpark.
MASKINØKONOMI: Med 12 gravemaskiner, ni traktorer og tre lastebiler er det mye kapital bundet opp i maskinparken. Bjørn Erik Evensen mener de beste inntjeningsårene kommer etter at leasingperioden på fem år er avsluttet.

Maskinparken

De er 16 ansatte i familiebedriften og maskinparken består i dag av 12 gravere, ni traktorer, tre lastebiler, to hjullastere, knuseverk og sikteverk.

KOMATSU-KUNDE: Beitostølen Maskin og Transport har satset tungt på Komatsu. Med unntak av en liten Bobcat består hele gravemaskinflåten av det japanske merket. Komatsu nummer 20 ble kjøpt i 2021.

Det er en ren Komatsu-flåte på gravemaskiner med unntak av en Bobcat 2,5-tonner. Komatsu nummer 20 ble kjøpt i 2021. De bruker leasing på fem år, så bruker det maskinen i ett til to år etter det har betalt den ned.

– Det er denne perioden vi kan tjene penger på maskinene, forklarer han.

Vanlig tall på timetelleren på det som byttes inn er 7000 til 8000 timer, med et par klare unntak.

– En Komatsu 240–7 fra 2004 har nå gått 18.000 timer, den er type udødelig, og vi bruker den i ett av våre to steinbrudd.

Dagens firma ble opprettet i 2003, men faren til Bjørn Erik, Sigbjørn Evensen, startet opp i 1982 og er fortsatt med som styreleder og eier.

Abonner for innsikt i markedet rundt BMT

BMTs hyttetomter falt fra 31 til to på få år.

Les om uteblitte VA-kontrakter, permitteringsfare og pressede entreprenørmarginer.

Powered by Labrador CMS