PUKKVERK-STRID: Eier av Mr. Pukk, Lasse Jørgensen, har fått krav om å fjerne både asfaltverk til 100 millioner kroner og 8000 tonn asfaltmasse.

Kommunen krever all asfaltmasse fjernet - Mr. Pukk håper på gjenbruk

8000 TONN: Asfaltmasser venter på å bli frest til granulat for bruk i asfaltverket - som også venter på ny eventuell  reguleringsplan.

Publisert Sist oppdatert

10. april påla plan- og bygningsutvalget Mr. Pukk Øst AS å fjerne all asfaltmasse som selskapet har liggende i Torperåsen Pukkverk.

Saken sto først i Smaalenenes Avis (bak betalingsmur) som har fulgt selskapets kamp med Indre Østfold kommune gjennom en lengre periode.

Dette handler om et asfaltverk Mr. Pukk har satt opp på Torpåsen Pukkverk, men som kommunen krever fjernet pga. det de mener er ulovlig asfaltproduksjon. ­Kort fortalt skal det gå på at asfaltproduksjonen kunne foregå i to år og gjøres med et mobilt asfaltverk, noe kommunen mener det ikke er fordi det ikke har hjul.

Historien inneholder dagsbøter, rentekostnader på over én million kroner i måneden for et verk som ikke gir inntekter, og et selskap med 160 ansatte som står i fare for å gå over ende, i følge Lasse Ivar Jørgensen, eier av Mr. Pukk og Mr. Pukk Eiendom.

Etter kommunens vedtak har statsforvalteren i Oslo og Viken sagt at det er gyldig, men at Mr. Pukk bør få mulighet til å søke dispensasjon for å lagre innkjørte masser på eiendommen inntil søknaden (om å få godkjent en omregulering for asfaltproduksjon) er behandlet.

Mr. Pukk har nå søkt om "disp fra formålsbestemmelsene i reguleringsplan for Torperåsen pukkverk for lagring og håndtering av ca. 8000 tonn asfalt som er lovlig kjørt inn i henhold til gyldig tillatelse, men som av uventede årsaker ikke kunne bli benyttet som planlagt".

Powered by Labrador CMS