KONKURS: Toyota Kreditbank har sendt krav på et lån på en Land Cruiser og er ett av 31 krav mot Bryhn-Maskin AS.

Mesta: – Det mest useriøse firmaet vi har vært borti på mange år

Publisert Sist oppdatert

Drammens Tidende: For andre gang på to år gikk Chris Roger Bryhn konkurs med et maskinfirma. Første gang var med Bryhn Maskin AS i februar 2023. Så startet han opp et nytt selskap, Bryhn-Maskin AS, som ble slått konkurs 18. november i 2024.

Bryhn-Maskin AS går konkurs igjen

Chris Roger Bryhn har for andre gang på to år gått konkurs med et maskinfirma, denne gangen med Bryhn-Maskin AS.

Mesta beskriver Bryhn-Maskin som det mest useriøse firmaet de har vært borti på mange år, og konkursen er politianmeldt på grunn av mistanker om manglende regnskapsføring.


Oppsummeringen er generert av Labrador AI, men gjennomlest av en journalist.

Ifølge saken i dt.no sto daglig leder Chris Roger Bryhn for den første konkursen selv. Hensikten var ifølge boinnberetningen den gang å unngå betaling til en ansatt som hadde vunnet fram i en rettssak om usaklig oppsigelse

Den siste konkursen kommer som et resultat av et krav fra Toyota Kreditbank fordi lån på bil ikke ble betalt. Det var snakk om en Toyota Land Cruiser varebil som allerede hadde blitt solgt for å dekke skattekrav.

Bryhn-Maskin AS ble etablert med formål «graving og vedlikehold». Virksomheten var i sin helhet innstilt ved konkursåpning.

Bostyreren, advokat Martin Wøien Gilhuus i Fulford Gilhuus Advokatfirma DA, la fram en foreløpig innberetning den 6. januar i år som blant annet forteller at regnskapsfirmaet til Bryhn-Maskin AS i april 2024 hevet avtalen om å føre regnskap fordi selskapet «gjentatte ganger, og tross gjentatte oppfordringer, har unnlatt å levere den dokumentasjon som er nødvendig for at vi skal kunne utføre vårt arbeid.»

Til sammen er det meldt inn til sammen 31 krav på totalt 1.280.792,88 kroner i konkursen. Ifølge styreleder Chris Roger Bryhn er det en rekke utestående fordringer, blant annet mot Mesta AS på litt over 157.000 kroner. 

Mest useriøse på mange år

Bostyrer har kontaktet Mesta for å få innbetalt dette kravet, men har fått et ganske oppsiktsvekkende svar for riksentreprenøren.

Her skriver Mesta blant annet at Bryhn-Maskin ikke har jobbet på prosjektet i den angitte perioden. De har gjentatte ganger bedt om timelister uten å ha klart å framskaffe dette. Derfor er de sikre på at Bryhn-Maskin ikke har vært til stede på anlegget.

Svaret fra Mesta avsluttes med at Bryhn-Maskin «er det mest useriøse firmaet vi har vært borti på mange år.»

Så langt er det ikke framkommet noen verdier i selskapet, og det blir trolig ingen dekning til noen av kravene.

Bostyreren har også politianmeldt konkursen på grunn av mistanker om manglende regnskapsføring og manglende betaling av forskuddstrekk. Også den forrige konkursen endte med politianmeldelse skriver Drammens Tidende som ikke har fått noen kommentar fra Chris Roger Bryhn. 

Det har heller ikke lykkes A&T å få kontakt med Bryhn for kommentar.

Powered by Labrador CMS