AT.JOBBER | Stillingsmarked

FLERE APPLIKASJONER: M81 har fått nytt design og er oppgradert slik at den er aktuell for flere applikasjoner, forteller Tore Aanerød, produktansvarlig for transportable kompressorer i Kaeser Kompressorer AS.

Presser på med nye modeller

Publisert

Kaeser med hovedkontor i Coburg i Bayern er på hjemmebane under Bauma og denne gangen viste de flere nyheter som blir aktuelle for det norske markedet. Ikke minst er kompressoren M59 med integrert lysmast interessant.

– Her får du strøm, luft og lys i én maskin, kommenterer Tore Aanerød produktansvarlig for transportable kompressorer i Kaeser Kompressorer AS.

Arbeidslampa er drevet av internstrømmen, noe som vil si at kompressoren må gå for at det skal bli lys. Aanerød er ikke sikker på om det er noen andre som har laget noe lignende.

Lysmasten er 3,5 meter høy og har fire lamper på 40 watt. Nå skal Kaeser prøve det i Norge for å sjekke responsen. – Det kan hende at den blir mer populær hos sluttbrukere enn hos utleieselskapene, men det får vi se på, kommenterer han.

Helelektriske M50E

Med en oppgradering har M50E fått en frekvensomformer som gjør at oppstarten av maskinen ikke krever like mye ampere. En mykere start betyr at den kan brukes på flere steder. Modellen har fått én trykkvariant i stedet for flere og variabel trykk på mengde. Modellen på Bauma var en prototyp

FREKVENSOMFORMER: Kabelelektrisk med frekvensomformer gjør at den ikke krever så høy ampere i oppstarten.

Batteri-studie

– Norske kunder har spurt om en batteridrevet kompressor siden Bauma 2019, forklarer Tore Aanerød.

Men også denne gangen måtte de nøye seg med Kaeser sin prøvemaskin, eller studie, med navnet M50B. Maskinen har vært under utvikling og testing i flere år og forbedres stadig.

Versjonen som ble vist på Bauma har batterikapasitet på 43 kWt og driftstid på 1,5 til 2 timer. At man velger å utvikle batteriversjon i 5-kubikklassen er nok fordi dette er den mest populære klassen.

HELELEKTRISK STUDIE: Kaeser M50B er ikke satt i produksjon ennå og har batteritid på 1,5 til 2 timer.

– Batteriversjonen blir dyrere og egner seg ikke på alle prosjekter, men særlig der hvor maskinen flyttes mye rundt vil det være mer praktisk med batteri kontra kabel, tror Aanerød.

Nye modeller

To nye dieselmodeller ble lansert på Bauma. M81 i 8-kubikklassen har fått nytt design, færre trykkvarianter og et høyere spekter av trykkområder som gjør at den er aktuell for flere applikasjoner.  – Denne er særlig populær hos fjellsikrings selskapene, forteller Aanerød.

NY STØRRELSE: Mobilair M44 fyller tomrommet mellom 3- og 4-kubikklassen hos Kaeser og er helt ny.

En helt ny modell ble også lansert. M44 skal fylle tomrommet mellom 3- og 5-kubikklassen og dukket opp for første gang på Bauma. Den veier under 750 kilo så den kan trekkes f.eks. en liten elektrisk varebil som stadig flere skaffer seg.

Powered by Labrador CMS