AT.JOBBER | Stillingsmarked
Hadde "bare" disp på 94 tonn
HER BLE DET STOPP: Beltekranen var forsøkt delt opp på flere transporter, men vekta viste at det ikke hadde vært vellykket.
Tirsdag kveld stoppet Statens vegvesen sin divisjon for utekontroll et vogntog som veide mer enn dispensasjonen ga mulighet til.
– Det er ikke mange ganger vi ser dette, at de har søkt og fått disp og likevel går over, forklarer Nina Lyngvær Pedersen i Statens vegvesen til A&T.
Hun anslår at det kan være snakk om to av 100 kontrollerte.
Fire tonn over
Vogntoget ble veid til 98.1 tonn og dispen var på 94 tonn, så overlasten var på 4,1 tonn. Det førte til vverlastgebyr, samt avlasting før videre kjøring.
– Dispen var jo på ganske mye, men så har du jo flere bruer her og de var allerede passert da vi stoppe vogntoget i Malvik, forteller Pedersen.
Det var en norsk bil med norsk sjåfør som kom fra Sverige og skulle til Trondheim.
– Vi visste at den kunne være i grenseland, derfor veide vi den opp, forklarer Pedersen.
Likevel er det litt overraskende, for de er jo profesjonelle og burde vite vektene forhånd, legges det til.
Maskinen var delt opp
Det var uproblematisk og det var en fin dialog, presiserer Pedersen.
Maskinen var en beltekran hvor beltene og selve kranen var lastet på andre biler, så de hadde forsøkt å fordele vekten.
– Sjåføren selv ble overrasket at den var for tung, forteller Pedersen.
Da det ble stopp skulle de søke om ny disp, men det er ingen selvfølge at man får det siden dette var på kveldstid.
Abonner for innsikt i kontroll av tungtransport
Få detaljene om vogntoget som hadde disp som ikke var nok.