AT.JOBBER | Stillingsmarked

HYDROGEN: Quantron og HyperView skal utvikle både batterielektriske og hydrogendrevne lastebiler og busser. De første 100 kjøretøyene skal etter planen settes i drift hos europeiske kunder innen utgangen av 2026.

Quantron satser på Kina

KINA-SATSING: Etter insolvensen og restarten skal Quantron etablere et nytt selskap i Kina sammen med teknologiselskapet HyperView. Foxconn blir produksjonspartner, og de første 100 kjøretøyene skal etter planen settes i drift hos europeiske kunder allerede i år.

Publisert

Quantron går sammen med kinesiske HyperView om å etablere Quantron China i Shaoxing. Det nye selskapet skal utvikle batterielektriske og hydrogendrevne lastebiler og busser for Kina og internasjonale markeder.

AVTALE: Quantron-grunnlegger Andreas Haller og HyperView-sjef Feilong Liu har inngått avtale om å etablere Quantron China i Shaoxing. Foxconn skal være produksjonspartner for lastebil- og bussplattformene.

Foxconn er et taiwansk industrikonsern, mest kjent som produsent av elektronikk for teknologiselskaper som Apple. Selskapet har de siste årene satset på produksjon av elektriske kjøretøy og skal være industriell produksjonspartner for de nye lastebil- og bussplattformene. Ifølge Quantron skal samarbeidet kombinere tysk kjøretøyutvikling med kinesisk teknologi, leverandørindustri og produksjonskapasitet.

Satsingen kommer etter en krevende periode for Quantron. Det tyske selskapet ble erklært insolvent høsten 2024, men varslet våren 2025 en restart med grunnlegger Andreas Haller tilbake i ledelsen.

Første 100 til Europa i år

Quantron og HyperView opplyser at de planlegger å sette de første 100 kjøretøyene i drift hos europeiske kunder innen utgangen av 2026. Kjøretøyene skal fungere som en test- og valideringsflåte fram mot lanseringen av en helt ny generasjon.

Data om blant annet energiforbruk, oppetid og ytelse, sammen med tilbakemeldinger fra kundene, skal brukes i sluttføringen av den nye plattformen.

– De første 100 kjøretøyene viser at dette ikke er en fjern visjon. De skal inn i reell kundedrift i år. Det vi lærer av dem, går direkte inn i Gen2. De første kjøretøyene er ikke målet, men startpunktet, sier Andreas Haller, administrerende direktør i Haller Group og grunnlegger av Quantron.

Pressemeldingen opplyser ikke hvilke modeller det dreier seg om, hvordan fordelingen mellom batterielektriske og hydrogendrevne kjøretøy blir, eller hvilke europeiske markeder som skal motta bilene.

Ny plattform i 2027

KONSEPT: Illustrasjonen viser HyperViews visjon for en autonom lastebil. Den første offentlige visningen av et kjøretøy på Quantrons nye Gen2-plattform er planlagt i første halvår 2027.

Den nye Quantron Gen2-plattformen skal utvikles for både lastebiler og busser med batterielektrisk drift og brenselceller. Planene omfatter en ny generasjon førerhus, forbedret aerodynamikk, digitale flåtefunksjoner og systemer som skal legge grunnlaget for framtidig autonom kjøring.

Den første offentlige visningen av et Gen2-kjøretøy er planlagt i første halvår 2027.

Quantron bidrar med erfaring innen kjøretøyintegrasjon, typegodkjenning, nullutslippsdrift og tilgang til internasjonale markeder. HyperView skal tilføre kompetanse innen autonome kjøresystemer, programvare og intelligente kjøretøyarkitekturer.

FØRERPLASS: HyperView har utviklet teknologi for intelligente kjøretøysystemer og autonom kjøring. Selskapets kompetanse skal brukes i Quantrons kommende Gen2-plattform.

HyperView ble etablert i 2018 av Feilong Liu, som tidligere arbeidet med teknologi for autonom kjøring hos General Motors i USA. Ifølge pressemeldingen har selskapet levert et høyt tresifret antall hydrogendrevne nyttekjøretøy, hovedsakelig i Kina. De første kjøretøyene skal også være satt i drift i Saudi-Arabia.

Quantron opplyser på sin side at selskapet har levert et tresifret antall nullutslippskjøretøy og tilhørende systemer i Europa og Midtøsten. Nylig skal en hydrogendrevet Quantron også ha blitt levert i Brasil gjennom en lokal samarbeidspartner.

Foxconn skal stå for produksjonen

Foxconn skal bidra med produksjonskapasitet for lastebil- og bussplattformene. Planen er å benytte såkalt SKD-produksjon, der kjøretøyene settes sammen lokalt fra delvis monterte komponentsett.

Ifølge Quantron skal dette gjøre det mulig å kombinere selskapets krav til utvikling og kvalitet med en industrialisert leverandørkjede og lavere produksjonskostnader i Kina.

– Med Quantron China skaper vi en bro mellom Kina, Europa og Midtøsten. Vi bygger i Kina for Kina, samtidig som vi bruker den samme plattformen til å vokse internasjonalt, sier Haller.

Det nye selskapet skal både betjene det kinesiske hjemmemarkedet og bli det teknologiske og industrielle utgangspunktet for Quantrons videre internasjonale satsing.

Lover lavere kostnader enn diesel

Kjøretøyene skal tilbys gjennom forretningsmodellen Quantron-as-a-Service, QaaS. Her samles kjøretøy, finansiering, service, vedlikehold, oppetidsgaranti og digital flåtestyring i én løsning. Avhengig av marked og bruksområde kan også energiforsyning inngå.

Quantron hevder at de samlede eier- og driftskostnadene gjennom denne modellen skal være lavere enn for et sammenlignbart dieselkjøretøy fra første dag. Pressemeldingen inneholder imidlertid ingen regneeksempler eller nærmere forutsetninger for garantien.

– Kundene våre skal ikke måtte velge mellom avkarbonisering og lønnsomhet. Vi garanterer at løsningen vår gir lavere totale eierkostnader enn diesel fra starten, sier Haller.

Ambisjon om over 100.000 kjøretøy

På lengre sikt vil partnerne bygge opp et miljø for nullutslippskjøretøy, intelligente kjøretøysystemer og autonome transportløsninger i Shaoxing.

Ambisjonen er at plattformen og det tilhørende økosystemet skal kunne støtte mer enn 100.000 nullutslippskjøretøy globalt i løpet av det neste tiåret. Det er foreløpig ikke opplyst hvor stor produksjonskapasitet som skal etableres, hvor mye partene investerer eller hvordan eierskapet i Quantron China blir fordelt.

– Framtidens mobilitet vil bli skapt gjennom en kombinasjon av intelligente kjøretøy, autonom kjøring og utslippsfrie drivlinjer. Sammen bygger vi en plattform som kan skaleres globalt, sier Feilong Liu, grunnlegger og administrerende direktør i HyperView.

Powered by Labrador CMS