AT.JOBBER | Stillingsmarked
- En slik maskin har vi aldri bygget før
LILLESTRØM/VIANEN/HAUGESUND: Det er i utgangspunktet svært sjelden å montere langt graveaggregat på en korthekk gravemaskin. Da man i tillegg ville ha muligheten til å «svitsje raskt om» til vanlig graveaggregat på samme maskin, fikk de små grå i topplokket virkelig noe å bryne seg på.
Dette er historien om maskinen det tok tre år å utvikle. Anlegg&Transport har fått være med på store deler av reisen. En Volvo ECR355EL har normalt en matchvekt på 39 tonn, men med full langgraverutrustning veier denne maskinen nå 47 tonn. Legger man på HK-fester og tilt så nærmer det seg 50.
Lang prosess
For vår del traff vi sjøentreprenøren Bømlo Maskin AS til et intervju på standen til Volvo Maskin AS under Vei og Anlegg i Lillestrøm april 2024. Deretter ble vi med til Nederland i oktober, der den meget spesielle ombyggingen skjedde. På starten av sommeren dro vi til Haugesund og ut til Bømlo for å se den ferdige maskinen på plass på lekteren.
Men prosessen hadde pågått lenge før dette. Innspillet til drømmemaskinen kom fra maskinfører Trond Ingebretsen allerede på MEFA Stavanger i mai 2022! Bømlo Maskin AS har spesialisert seg på sjørelatert anleggsarbeid, og bruker undervannsdrone for å se under havets overflate, samt at de har masse spesialutstyr til bruk under vann.
Selve gravemaskinen står på en spesiallekter entreprenøren har bygget selv, og som selvsagt har sine fysiske begrensninger. For å ha en hensiktsmessig og effektiv drift på denne, visste nevnte Ingebretsen og daglig leder Lars Lønning akkurat hva de trengte. Utfordringen var at dette ikke finnes, og er heller ikke blitt laget tidligere.
Ikke laget før
Gravemaskin med langt graveaggregat er ikke hokus pokus i seg selv, og entreprenøren har hatt dette i drift i en årrekke. Det er imidlertid en maskin med vanlig utstikkende bakpart. Med fysiske begrensninger på lekteren, kan ikke denne jobbe fritt og er ikke effektiv nok. Derfor ville de ha en korthekk i stor størrelse med langt graveaggregat. Samtidig ønsket de en maskin der man raskt kan skifte fra langt til vanlig graveaggregat for å bruke den til andre type jobber.
- Det var Trond som begynte å snakke om en korthekk gravemaskin med langt og kort graveaggregat som kunne byttes raskt med HK-fester, sier Bømlo Maskin-eier Lars Lønning.
- Vi trengte korthekk for å enklere holde oss innenfor støttebeinene på lekteren, men det er også praktisk å ha to maskiner i én. I tillegg vil både vedlikeholdskostnader, diesel og forsikring holdes nede med én enhet fremfor to, sier maskinfører Ingebretsen.
Tankene ble luftet overfor Volvo Maskins distriktssjef i Haugesund-området, Øystein Bjelland. De drodlet en del frem og tilbake, og Bjelland koblet på produktsjef Stian Brække. Selv om sluttproduktet har blitt relativt kostbart (drøyt 8 millioner kroner), er det ingen hemmelighet at det har gått med raust med timer i møter, planlegging, kommunikasjon, endringer etc. Rent kynisk sett hadde det kanskje vært enklest å nedprioritere dette i en travel hverdag.
- Men Stian sa at dette skal vi få til, og uten hans engasjement hadde ikke dette prosjektet gått gjennom, sier Bjelland.
- Det er alltid gøy å jobbe med spesielle ting og med så engasjerte folk, sier Brække og sikter til både Bømlo Maskin og distriktssjef Bjelland.
- Vi har bygget langt aggregat på en ECR355 tidligere som går i Tyskland, men aldri bygget om en ECR355 med HK-feste for å bytte mellom langt og kort aggregat, sier Jeroen Mencke hos det nederlandske ombyggingsselskapet Beco.
Mange diskusjoner
Selskapet er en godkjent tredjepart i Volvo-systemet, og bygger om et stort antall Volvo-maskiner.
Det ble mange møter og samtaler, og designerne i Beco tok innspill og fikk det ned i dataprogrammene sine og beregnet krefter, vekt og rekkevidder. Bømlo Maskin har hele veien vært aktive helt ned på detaljnivå, og selv den minste braketten måtte planlegges på turen til fabrikken sist oktober. Bømlo-karene kunne stå lenge ved hvert feste eller brakett og diskutere, for etter godkjenning skulle maskinen inn i spesiallakkering og etter at lag på lag med spesiallakk (400 My) var påført, var det viktig at man ikke hadde glemt noe. Man vil ikke bore i metall som har vært gjennom denne lakkeringsprosessen, og spesielt ikke med tanke på omgivelsene dette utstyret skal benyttes i.
For å være klar for de tunge og lange løftene, er det montert 2,5 tonn ekstra motvekt over den eksisterende motvekten på maskinen, samt 2 ekstra tonn i undervognen. Med langbommen på har maskinen rekkevidde på 17,6 meter, og da begynner kreftene i skuffen lengst der ute å gjøre seg gjeldende.
Modular joint
Både det korte og det lange graveaggregatet festes til maskinen i et HK-feste av den kraftige varianten, via en såkalt «modular joint» som er et ekstra ledd ca. to meter ut fra maskinen. Dette leddet står fast, enten man benytter langt eller kort aggregat. Men enheten har to posisjoner man kan feste bommen til, og med disse valgene kan man få både «banan-form» på bommen, eller rett bom.
På lekteren kan man dra masse helt inntil skjæret og dermed fylle skuffa slik geometrien på aggregatet er. Man kan også løfte f.eks. en dieseltank opp og holde den tre meter over bakkenivå når bommen står rett opp helt inne ved maskinen. Også det viktig for maskinføreren.
Enkel transport
Begge aggregatene kommer med egne stativer for å plassere dem i når de ikke er i bruk, samt som er tilpasset for å gjøre det enkelt å koble de av og på. For transport benyttes det en sidelaster som løfter hele langgraver-kassetten opp og på planet. Dermed klarer de seg med to vogntog uten følgebil for å flytte maskin og utstyr, og det er veldig viktig.
- Jeg antar at vi vil kjøre denne maskinen i åtte år, før det er på tide å bytte den ut, men at vi kan overføre graveaggregatene til en ny maskin da slik at de holder til to maskiner, sier Lønning.
- Hvor mye på denne maskinen har dere ikke rørt i ombyggingen?
- Jeg tror det bare er motor og sentralen, sier Lønning.
Selv tok de en ekstra runde etter at maskinen ble levert fra Nederland. Alle kabler og connectorer fra hytta og ut til enden av stikka er byttet ut til offshore-standard (oljefylte) som tåler trykk ned til 1000 meter. Som sagt er Bømlo Maskin en sjøentreprenør, og Volvo-maskinen er hjertet i driften og må ikke stoppe.
Lekteren
Hjerte nummer to i driften, om man kan kalle det for det, er lekteren. Denne har Bømlo Maskin bygget selv, og den har bæreevne på 140 tonn. På sidene er det elektrisk drevne støttebein som når ned til 18 meter for å stabilisere lekteren. I tillegg er det to elektrisk drevne propeller for kortere forflytning av lekteren.
I lekteren er det en generator som kan «fyres opp» om nødvendig, men med solceller på takene av de små «bygningene» på lekteren, og 54 kWt store batterier for å lagre strøm (samt mulighet for å koble til en stikkontakt når man er i nærheten av det), er det svært sjelden at generatoren må startes. Det er sønnen til Lars Lønning og Elly-Anne Andreassen (daglig leder i selskapet), Nils Erik Lønning, som har bygget dette opplegget.
- Elektrisk lekter er veldig sjeldent, men veldig positivt for å ta jobb inne i byer, sier Lars Lønning.
Til å flytte lekteren til nye oppdrag, har selskapet kjøpt en gammel slepebåt. Denne kjører inn i et tilpasset spor i lekteren, og «dytter» den frem.
Bygger utstyr selv
Vi kunne sikkert skrevet en hel bok om alt utstyret entreprenørselskapet har i sitt spesialiserte arbeid med jobb i sjø. Etter noen dager med folkene bak selskapet, skjønner vi fort at det «alltid kverner i toppen» deres for å tenke på nye løsninger.
De bygger kaianlegg, planerer ut masser på sjøbunn, bygger voller, borer, sprenger og ikke minst fundamenter i sjøbunnen. Masse av utstyret de benytter under vann har de bygget selv, og mens én sitter i hytta og jobber, står en annen og styrer undervannsdronen. Bilde kommer opp i hytta hos føreren, via et styringssystem som de har utviklet selv.
Med det lange aggregatet er det viktig å kunne ha et godt arbeidsområde på ca. 10 meters dyp, og derfor må rekkevidden være betydelig lengre enn 10 meter ned. Med forlengerutstyr kan de imidlertid planere helt ned til 25-30 meters dyp. Her kommer selvsagt «det dykkende kameraet» godt med, men også et egenutviklet propellutstyr som «blåser» bort partikler og grums som virvles opp når man roter i massene. Selskapet er også nøye med å spyle masser som skal ned i sjøen, for eksempel pukk eller grus, slik at det ikke er med så mye 0-stoff ned som gjør sikten dårligere.