SYDVARANGER: Snart kan det bli drift i malmgruven i Sydvaranger igjen. Nå er det vekket et nytt håp.

Håper på første malmbåt i 2027

Publisert

Dette sa adm. direktør Christer Lindquist i Grangex Sydvaranger. Sistnevnte er det nye navnet på malmgruva like ved Kirkenes og Russland-grensa, etter at svenske Grangex kjøpte opp Sydvaranger.

Veldig god timing

- Vi har kun fått positive reaksjoner, både lokalt og i pressen, men vi er ydmyke i forhold til dette. Vi vet at det er krevende å bygge gruver. Det gjelder også å ha god timing, og det har vi. Dessverre får man nesten si, sier Lindquist på pressekonferansen etter at nyheten om både oppkjøp og oppstart kom.

Timingen han henviser til med ordet «dessverre», er på grunn av klimakrise og ikke minst krigen i Ukraina som Russland står til ansvar for. Både Ukraina og Russland er store produsenter av jernmalm, men lite av dette tilføres markedet.

Malmen i Sydvaranger har 67-68% jerngehalt, hvilket regnes som verdensklasse, og Grangex-direktøren påpeker at det ikke er mulig å produsere så klimavennlig stål som de ønsker uten slik type malm.

- Det er en plikt å sette igang i Sydvaranger, ikke bare en nødvendighet, og det ansvaret tar vi på oss, sier Lindquist.

Finansiering

Anglo American er finansiell partner i prosjektet, og det kommer til å koste mye i starten, før inntjeningen kommer. Det må nemlig fjernes 300 millioner tonn med gråberg, før man kommer til de verdifulle mineralene.

- Høyholdig jernmalm er det stor etterspørsel av i verden. Da vi ble invitert av Anglo til å by på Sydvaranger, så var det mye på grunn av at vi allerede var i samarbeid med Anglo, men vi er i Skandinavia og er deres kontakt her. Anglo er interessert i antall tonn vi produserer, og det er allerede avtaler på alt vi produserer, sier Lindquist.

Gruven som ble åpnet første gang i 1906 og drevet sammenhengende til 1997, er Europas tredje største malmgruve. Etter 1997 var det opphold til 2009, før det ble satt i gang igjen frem til 2015 da en ny konkurs kom. Lindquist fikk spørsmål om han kan garantere at dette ikke bare er et luftslott.

- Dette er Europas tredje største, og det er malm som er lett å anrike. Vi ser at prosessteknikken ikke var godt nok utviklet, men det har vi orden på. Man kan aldri love noe, men jeg kan love at vi vil gjøre alt vi kan, og at det er ganske mye. Timingen kunne aldri vært bedre for at Sydvaranger skal komme i drift igjen, svarer direktøren.

Europeisk malm

Han sier de første utfordringene er finansiering, men at penger til første «del» er sikret. Deretter må man skaffe kompetanse, og det vil være snakk om mange hundre arbeidsplasser.

- Men vi tror dette vil være attraktivt å hente kompetanse til, sier han.

Geopolitisk mener han det nær sagt er et krav å få gruven i gang igjen.

- Vi må øke produksjonen av jernmalm i Europa. Vi kan ikke være avhengig av oversjøisk malm, sier han.

TAR OVER STAFETTPINNERN: Felix Tschudi (venstre) kjøpte konkursboet etter 2015-konkursen, og har vedlikeholdt gruven siden den gang. Nå overlater han stafettpinnen til adm. direktør Christer Lindquist og hans Grangex Sydvaranger.

Så til det store spørsmålet. Når er man i gang?

- I løpet av dette året vil vi vite hvordan gruven skal drives. Deretter er det et par års byggetid av gruven, og i 2027 vil vi forhåpentlig sende første båt ut fra Kirkenes. Dette er også en drøm av en lokasjon, sier Lindquist og tenker på nærheten til havn.

Holdt anlegget i gang

På pressekonferansen takket han Felix Tschudi for innsatsen han og hans folk har gjort i perioden gruven har vært nedstengt. Tschudi kjøpte konkursboet, og har hatt 25-30 personer i gang i gruven siden den gang for å vedlikeholde og ta vare på viktige installasjoner.

Tschudi takket tilbake, og forklarte hvorfor han har hatt ansatte i drift så lenge i en gruve uten produksjon.

- Vi har sett hva som skjer om man slipper pennen og går ved slike konkurser. Vi måtte bare se hva vi kunne gjøre for holde det i gang. Og så har det tatt forferdig lang tid. Teamet har jobbet der med usikkerhet, men bare stått på tross en tåkete fremtid, sier Tschudi som nå overlater stafettpinnen til Lindquist og Grangex.

Powered by Labrador CMS