Belastningstest av ei stridsvogn på den nye løftebukken.

Har fått på plass løftebukk som løfter stridsvogner!

Sjekk størrelsen på de stempelstengene!

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

Finnmark landforsvar, og leiren på Porsangmoen, har fått på plass en ny løftebukk i det tekniske verkstedet.

2 x 40 tonn

For å få etablert løftebukken, er et garasjeløp bygget om, med bl.a. hulltaking i gulv, etablering av innvendig avstivet spunt for utgraving av grop hvor løftebukk skal etableres, støp av fundamentplate, samt reetablering av gulv på grunn.

Løftebukken har en løftekapasitet på 2 x 40 tonn med to hydrauliske løfteenheter.

Etablering av spunt og støp av bunnplate, av entreprenør Elvebakken Bygg AS.

– Det har vært en krevende jobb med å få løftebukken inn i et gammelt verksted. Vi fikk det til med god hjelp fra entreprenør og våre folk i Forsvarsbygg, sier Nils Bjørnsund i Forsvarsbygg.

Før måtte bergingspanser og jekker gjøre jobben

Tidligere ble løftearbeidet i verkstedet løst gjennom bruk av bergingspanser og jekker, noe som ikke var forsvarlig i et HMS-perspektiv.

– Vi er fornøyde med at den nye løftekapasiteten er på plass og sikrer arbeidsforholdene til de ansatte, sier Stian Os, sjef i Porsangmoen Tekniske Verksted.

Prosjektet hadde oppstart i januar i år og Forsvarsbygg overtok dette i slutten av mars.

Entreprenør for de bygningsmessige tiltakene var Elvebakken Bygg AS fra Alta.

Leverandør av løftebukk, er Rubix AS fra Bergen.

Powered by Labrador CMS