«Jeg er 100% tunnelnerd»
Anlegg&Transport tok en prat med den påtroppende ITA-toppen på «Sprenger’n».
ITA står for International Tunnelling and Underground Space Association (ITA). Organisasjonen har 80 medlemsland, og står årlig bak World Tunnel Congress (WTC) som er den viktigste tunnelkonferansen i bransjen. Roth er første nordmann som får denne jobben, og blir også første kvinne som skal lede ITA.
Verden som arbeidssted
- Aller først, skal du flytte til Geneve der ITA har sin hovedbase?
- Nei, jeg blir boende i Tananger med mann og barn, men jeg kommer til å være en del i Geneve. Men dette er en internasjonal jobb, og dermed så blir på sett og vis hele verden arbeidssted, sier Roth.
Hun avslutter nå jobben i VIA, næringsklyngen for transportinfrastruktur, som har base i Stavanger. Tunneler står sentralt i mye av arbeidet i denne næringsklyngen, og det var også via denne at hun kom på sporet av den nye jobben.
- Jeg kjente til ITA gjennom jobben i VIA, og jeg ble tipset om at stillingen som adm. direktør i ITA var lyst ut. Det så kjempespennende ut, og det er faktisk mye som samsvarer med det jeg gjør i VIA, sier hun.
Internasjonal erfaring
Selv om hun har vært åtte år i VIA, har hun mye erfaring fra å jobbe eller studere i utlandet. Hun har tatt en master i Tyskland, studert i Storbritannia og vært praktikant på den norske ambassaden i Tyrkia.
- Hva er det som gjør at ITA-jobben frister?
- At det er en kjempespennende stilling. Vi må ta i bruk grunnen, og å få jobbe med dette er som å komme hjem for meg. Det er det jeg elsker. Jeg er rett og slett fascinert av tunneler og å bruke bergrom. Jeg er 100% tunnelnerd, sier hun og begynner å fortelle om et studiebesøk i et tunnelforsknings-konsept i sveitsiske Hagerbach i 2015, og at hun bokstavelig talt ble helt bergtatt av dette.
Ser bare muligheter
- Hvorfor er løsningen under bakken?
- Det er fascinerende å se på alle mulighetene som bergrom gir oss. Byer kan åpne opp ved å legge infrastruktur ned i grunnen. Det åpner hele samfunn, og gir myke trafikanter et bedre miljø. Å bruke arealer i undergrunnen vil gi løsninger for flere store globale utfordringer, sier hun.
- Og så må jeg få trekke frem folkene og industrien i seg selv. Det er et åpent og inkluderende miljø der mange kjenner hverandre. Selv globalt er det ikke et voldsomt stort miljø, mange av de samme menneskene møter man på mange arenaer, sier hun.
- Ikke minst er det et sterkt tunnelmiljø i Norge, hvordan vil du karakterisere det norske miljøet i et globalt perspektiv?
- Jeg tror at etter Kina og Japan, så er det flest tunneler i Norge. Vi bygger også de lengste og dypeste undersjøiske tunnelene. Det er veldig stor og god kompetanse på tunneler i Norge, og vi bygger på vår måte, sier hun.
98 kandidater
- Vi antar det var rift om jobben i ITA, hvordan var prosessen?
- Det var 98 kandidater fra over 30 land som var aktuelle. At jeg fikk den tror jeg er en kombinasjon av flere årsaker. Jeg kjenner miljøet og har en god forståelse av bransjen. Det tror jeg var en fordel. Tunnelfaglig erfaring har jeg ikke, men jobben består i å lede en organisasjon der alle medlemslandene bidrar på frivillig basis, sier Roth.
- Hva ønsker du å oppnå mens du er på post?
- Jeg håper å bygge videre på det grunnlaget som ligger i ITA, og fornye organisasjonen. ITA er 50 år i år, og organisasjonen trenger å tilpasses nye tider og ruste den for fremtiden. Bransjen er inne i en stor omstilling med kutt i klimagassutslipp, vi må jobbe smartere og få mer vei for pengene. Jeg tror jeg kan ta med en del fra VIA med gode samarbeidsformer, sier hun.
- Til slutt, du skal snart reise til ITA Tunnel Awards, og i år er det ingen innsendte kandidater fra Norge til de ulike kåringene. Kan tunnelnasjonen Norge leve med det?
- Jeg er usikker på om det er noen prosjekter akkurat nå som kunne vært med, men det kommer garantert prosjekter i Norge som kan være kandidater. Norge bør kjenne sin besøkelsestid, som alle andre medlemsland. Men Norge er ett av 80 medlemsland i ITA, og jeg er ansatt for å ivareta alle medlemslandenes interesser. Men det er gøy om Norge kommer med kandidater til ITA Tunnel Awards, sier hun diplomatisk med ITA-hatten på plass.