Lyser ut stor jobb på Romerike
Prosjektet består i hovedsak i å forbedre overvannshåndteringen på uteområdet, reetablere oppstillingsplass og tilrettelegge infrastruktur for lading av elbusser i fremtiden.
Leiraveien er et industriområde lokalisert nord for Åråsen stadion på Lillestrøm langs kroksjøene Stilla og Brauterstilla naturreservat.
Er gjort mye allerede
Akershus kollektivterminaler FKF har gjennomført en rekke miljøtiltak ved Leiraveien bussanlegg, etter at Akershus fylkeskommune kjøpte det tilårskomne anlegget i 2017. Fra etablering av endret kjøremønster for å unngå tomgangskjøring, via ladeinfrastruktur til elektriske busser, til vaskehaller som renser og gjenvinner over 85 % av vaskevannet – for å nevne noe.
Nå kommer altså et nytt større løft i
størrelsesorden 100 millioner kroner.
Masseutskifting
For å sikre overvannshåndtering på egen tomt og samtidig forhindre utslipp til Stilla og Brauterstilla naturreservat skal det utføres masseutskifting av eksisterende masser på området.
Ovarvann og lavspentkiosk
Overvannshåndteringen utføres i korte trekk ved drenering og infiltrering i grunn via permeabelt dekke som topplag. Videre skal det opparbeides infrastruktur i grunn, både elektriske føringsveier og VA. Dagens eksisterende lavspentkiosk på området skal flyttes og tilpasses ny plassering som en del av prosjektet samt at eksisterende brakkebygg med sjåførfasiliteter erstattes av et nytt, mindre og moderne bygg.
Veteranbusser
Lillestrøm veteranbussklubb holder til på nord på tomten der arbeidene skal utføres. Som en del av prosjektet er veteranbussklubben blitt tildelt et nytt areal sør på tomten som skal opparbeides med tilhørende flytting av eksisterende fasiliteter.