HYDROGEN: Det er vist mange hydrogen-konsepter og noen ombygde maskiner som denne Komatsu 930E fra gruveselskapet Anglo American, men utfordringen er stadig hvor/hvordan man skal få tak i hydrogen på en bærekraftig måte.

Nok hydrogen under overflaten til å dekke verdens energibehov hundrevis av år

Publisert

Denne artikkelen ble publisert for over 2 år siden.

En nylig studie fra US Geological Survey avslører at det finnes større mengder hydrogen under jordens overflate enn antatt, potensielt nok til å dekke verdens energibehov i flere hundre år. Det var Financial Times som skrev om studiet på søndag, og saken ble først gjengitt av Finansavisen.

På et møte for American Association for the Advancement of Science i USA ble det presentert funn som viser at det kan finnes opptil 5.000 milliarder tonn hydrogen i underjordiske reservoarer globalt. Selv om mye av dette hydrogenet er utilgjengelig, kan utvinning av en liten del dekke den årlige etterspørselen på 500 millioner tonn i lang tid fremover.

Hydrogen brukes i dag hovedsakelig som drivstoff og råvare i industrien, produsert enten fra metan (blått eller grått hydrogen) eller ved elektrolyse av vann (grønt hydrogen). Utvinning av naturlig forekommende hydrogen kan være renere og billigere enn disse metodene, noe som har vekket interesse hos investorer. Blant annet har det amerikanske oppstartsselskapet Koloma samlet inn 91 millioner dollar fra fond, inkludert et fond eid av Bill Gates.

Tidligere antagelser om at rent hydrogen nært jordens overflate ville være sjeldent på grunn av forbruk av mikrober eller ødeleggelse i geokjemiske prosesser, blir nå utfordret. Ny forskning tyder på at hydrogen kan dannes i store mengder når visse mineraler reagerer med vann, noe som peker mot et potensielt nytt "gullrush" innen energisektoren.

Sammendraget er laget ved hjelp av AI og kvalitetssikret av AT.no sine journalister.»

Powered by Labrador CMS