Fartsskriver holder ikke som fartsbevis i Sverige, viser en fersk frifinnelse. På svensk heter fartsskriver «färdskriver (ferdskriver)». Illustrasjons

Fartsskriver holdt ikke som fart-bevis

Politiet brukte lastebilens fartsskriver for å bevise i retten at en sjåfør hadde kjørt for fort. Tingretten forkastet beviset og frifant sjåføren.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen ble publisert for over 5 år siden.

En sjåfør ble stoppet for en morgen i juni 2015 i Tibro i Sverige av politiet. Lovens representanter mente sjåføren kjørte for fort og fant bevis i en utskrift fra fartsskriveren. Dette skriver yrkessjåførtidsskriftet Tidningen Proffs på nett.

Sjåføren var uenig i at utskriften holdt som bevis - og han har nå fått støtte fra Skaraborgs tingrett.

Politiet mener sjåføren kjørte i 81 km/t i en 50-sone, men har ikke hatt noen laser- /radarkontroll. Sjåføren, og dennes forsvarer opplyser, at han trodde det var 60-sone og at lasdtebilen ble kjørt i 65 km/t. Forsvareren hevdet i retten at en fartsskriver har mange usikkerheter ved fartsmåling og at en utskrift fra denne ikke holdt som teknisk bevis i retten.

Tingretten var enig og frifant sjåføren, men ikke enstemmig ifølge Tidningen Proffs. En meddommer mente sjåføren hadde erkjent å ha kjørt i 65 km/t i en 50-sone og at han burde dømmes for dette.

STILLING LEDIG:
Powered by Labrador CMS