
Letter på sløret på Bauma
Italienske Merlo kommer med flere nyheter på Bauma. Vi har sett noen av dem, men den store hemmeligheten vil først bli avslørt i München i april.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Vi har dog sett konturene av Merlos store Bauma-hemmelighet. Den var nemlig skjult under en stor presenning på pressevisningen på fabrikken i Cuneo i februar.
Første gang
Det er første gang siden etableringen av Merlo Group i 1964 at en samlet, europeisk fagpresse var samlet på fabrikken i Nord-Italia der teleskoptruckene produseres sammen med spesialtraktorer for jord-/skogbruk, små betongblanderbiler og avfallspåbygg for små og store biler, for å nevne noe i det rikholdige produktspekteret.
Verdensledende
Merlo er en av verdens ledende produsenter av teleskoptrucker. Produktspekteret omfatter mer enn 50 modeller med løftehøyder fra 6 - 25 meter. Standardutstyr på maskinene er 4-hjulsdrift/-styring, hydrostatisk drift, bom sideskift, hurtigkopling fra førerplass og ROPS/FOPS førerhytte. Merlos redskapsprogram er svært omfattende med utstyr/redskap til de fleste formål.
Merlo er verdensleder på ROTO-teleskoptrucker (rundtsvingende overvogn) og leverer også modeller med topphastighet på40 km/h.
Bauma-nyheter
På Bauma lanserer Merlo en ny modell i sin Panoramic-serie, teleskoptrucken P25.6 på 4,5 tonn, løftekapasitet på 2,5 tonn og maks. løftehøyde på5,9 meter. Den kompakte nykommeren med bredde på1,8 mog høyde straks under2 m, har Kubota-motor med effekt på 55 kW (75 hk) og elektronisk styrt hydrostatisk transmisjon. Topphastigheten oppgis til36 km/h.
Bauma-lansering blir det også for ROTO-trucken 60.24 MCSS på 20 tonn og med løftekapasitet på 3,5 tonn på 24 metershøyde. Maskinen med lastfølende hydraulikksystem, 360 o sving på overvogna og 18 o tilt på førerhytta, har Iveco-motor med effekt på 130 kW (176 hk) og elektronisk styrt hydrostatisk transmisjon. 20-tonneren har en topphastighet på40 km/h.
Den mobile, rundtsvingende arbeidsliften MPR 15 inngår også i Bauma-pakken. Maskinen veier 11,5 tonn, og arbeidsplattformen på 4x2 m har lastekapasitet på1000 kg(maks. 6 personer). Plattformen har maks. arbeidshøyde på15 m(en 18 meterversjon lanseres også på Bauma), og operatøren kan kjøre/styre maskinen fra plattformen.
Den6,3 mlange og2,2 mbrede nykommeren har lastfølende hydraulikksystem, samme hydrostatiske transmisjon som ovennevnte Merlo-modeller og Iveco-motor på 102 hk (75 kW). 11,5-tonnerens topphastighet oppgis til40 km/h.
Liten redskapsbærer
I Merlos produktspekter finnes også en liten redskapsbærer, Cingo, som i grunnmodellen bare er ei belteundervogn med HK-feste hvor det kan plasseres en rekke redskaper. På Bauma lanseres modellen M12.2 som med lastekapasitet på 1,2 tonn, er den største av de elleve modellene (kapasitet 600-1200 kg) i Cingo 2-serien. Cingo 2-modellene leveres med bensin- eller dieselmotorer fra 5 - 21 hk.
Cingo-konseptet har foreløpig ikke slått an i det norske markedet, og Merlo-importøren Alpha Maskin på Fetsund (Romerike) har bare solgt noen få Cingo-modeller.
- Det er Panoramic-modellene med løftehøyde fra 12-17 msom utgjør salgsvolumet hos oss med ca. 50%; deretter kommer ROTO-truckene med ca. 30%, opplyser daglig leder i Alpha Maskin, Bjørn Olsen.