Mercedes-entusiasme skal smitte
Det skal kjøres drøye 7000 kilometer i løpet av tre måneder hvor 27 destinasjoner skal besøkes. Seks lastebiler deltar, hvorav tre er batterielektriske på Bertel O. Steen lastebil og buss sin første karavane på 10 år.
- Vi må tørre å være litt breiale, påpeker Jarle Viuls og Thore Kjetså.
De hinter til tittelen på årets karavane selvsagt, som vel har et klart hint til andre mer kjente Mercedes-slagord. Første stopp var lagt til Bertel O. Steen sitt logistikksenter på Berger som allerede har vært (10. april). Nå har kortesjen forflyttet seg til Moss (11-12. april) og resten av programmet kan du se lenger ned i saken.
- I tillegg til kunder inviterer vi skoler, elever, opplæringskontor og samarbeidspartnere, forklarer Thore Kjetså som er prosjektleder for karavanen.
Han legger til;
- Vi synes det er viktig å smitte de med vår entusiasme for lastebil.
Flere høydepunkt
Noen høydepunkt blir nevnt, som da karavanen kommer til Bergen-avdelingen med eget stort opplegg. I Ålesund blir det karavane-besøk med åpning av nytt senter og i Drammen og Skien blir sammenfallende AMG-roadshow når karavanen ankommer. Rundt om i forhandlernettverket kan det virke som dette har vært savnet.
- Forhandlerne ønsket seg en karavane igjen, forklarer Thore.
Transportetappene fungerer slik at neste forhandler på lista henter bilene på forrige plass og kjører karavanen til seg og tar eierskap til arrangementet selv, legger han til.
Og joda, det blir mye lading, men den nye generasjonen av Fuso eCanter dukker opp på absolutt alle stoppene, selv om den ikke er registret enda (kjøres på prøveskilt mens den venter på registrering/Enova-støtte), kan Thore opplyse om at semiene kjøres fullt lastet.
Karavane for Buss
Bussfolket er ikke glemt, men siden det er en helt egen og spesifikk kundegruppe har man organisert en egen karavane «Busskaravanen 2024» med to turbusser og syv stopp som starter 17. april på Lørenskog.
Fra merkevare til kultur
Internt i BOS-organisasjonen skal det også skje (og ha skjedd) ting. Uttrykket «Alltid videre» vil du sannsynligvis få med deg fremover om du er tungbilkunde. Kort fortalt skal de 400 medarbeiderne i Lastebil og Buss bli bedre på service og kundeoppfølging.
- Det kan virke som en selvfølge, men det er viktig å minne organisasjonen på det, blant annet har vi jo mange nye ansatte også, påpeker Thore.
Kjøtt-eksempelet
Det nevnes et eksempel hvor en lastebil fikk feil på styringsmodulen, og en ny ville ta lang tid å få levert. En styringsmodul må være tilpasset chassinummeret for at alt skal virke, så det er ikke bare å finne en. Kjøttransportøren fra Midt-Norge påpekte relativt tydelig at lang ståtid ikke var spesielt ideelt. BOS sin lastebil-gjeng satte i gang med å finne en brukt modul som kunne passe i mellomtiden, men da måtte sjåføren godta at småting som kaffetrakteren ikke virket. Bileier som da lurte på hvorfor «i kraftutrykk» dette ikke var gjort med en gang, fikk til svar av Jarle at det nok ikke var noen som hadde brukt så mange utropstegn før. Uansett, enden på visa er nå at alle Bertel O. Steen sine servicepunkt har brukte styringsmoduler liggende klare.
Uptime
Tre nye servicepunkt er etablert i nord. Sortland og Narvik (Teknisk Bureau AS) og Mo i Rana (Helgeland Proffsenter) Fremover lover organisasjonen tre ting: At Uptime blir standard på nye lastebiler, at kunden skal få diagnose innen én time og at kunden skal få klar avtale.
Mercedes-Benz Uptime blir standard på alle lastebiler fra 2024 og er en treåring avtale. I dag har 35 prosent av Mercedes-kundene serviceavtaler og det jobbes med å få dette opp til 50 prosent. Men det er bare første mål, for i neste omgang er målet 80 prosent.
Men Uptime må ikke forveksles med Fleetboard, da dette er to forskjellige systemer. Sistnevnte er data om kjøremåte og kjørescore for effektivisering. Uptime er et system som overvåker kjøretøyet i sanntid og kontrollerer og tolker kjøretøysystemer og data i løpet av sekunder. Ved alvorlige varsler vil alarmsentralen kontakte kunde. Deretter vil det lokale servicepunktet kontakte kunde med løsning og behov som dermed kan planlegge verkstedopphold mer effektivt, både for kunde og for leverandør.