Klar, ferdig, løft ...
Og så er nordisk akselløft formelt tillatt.
Denne artikkelen ble publisert for over 10 år siden.
Statens vegvesen tok en rask helomvendig i spørsmålet om akselløft for biler med løpeaksel. Etter samferdselsminister Marit Arnstads møte med transportbransjen 13. november skulle det ikke gå mer enn halvannen uke før det formelle var på plass. Riktignok ble det signalisert allerede på møtet at Statens vegvesen umiddelbart skulle gå tilbake til tidligere praksis ved utekontroll av akselløft på tunge kjøretøy. Fra og med 22. november er også det formelle rundt dette på plass.
EU-direktiv 97/27/EF om maksimal økning av aksellast med inntil 30% og automatisk senking av løpeaksel ved 30 km/h gjelder fortsatt. Men den nyanseringen som Statens vegvesen nå har vedtatt, åpner likevel for fortsatt nordisk akselløft. I § 9, nytt 12. ledd heter det: «For enkeltgodkjenning av bil kan det godkjennes andre tekniske løsninger for akselløft enn det som fremgår av 97/27/EF (som endret ved direktiv 2003/19/EF), vedlegg VI nummer 3.5, forutsatt at de verdier som fabrikanten har fastsatt for kjøring med hevet aksel ikke overskrides.»
Stort sett som før
For å forenkle byråkratspråket betyr dette at fullt akselløft også med lastet bil er tillatt, og det er ikke noe krav om at akselen må senkes igjen ved en bestemt hastighet. Begrensningen ligger kun i det fabrikanten godkjenner. Hvis en lastebilprodusent f.eks. sier at maksimal økning i aksellast er fem tonn og at akselen skal senkes ved 40 km/h, så er det dette som gjelder.
Kun enkeltgodkjenning
Endringen gjelder kun gjelder med enkeltgodkjenning. Hvis en bilprodusent har seriegodkjenning for komplettbygd bil, eksempelvis trekkvogner eller dumperbiler 100% ferdigbygd på fabrikk, så gjelder likevel EU-direktiv 97/27/EF uinnskrenket. Løsningen i slike tilfeller kan selvsagt bli at en norsk påbygger gjør en eller annen påbyggerjobb i Norge. Da er påbyggeren siste fabrikant, og det er enkeltgodkjenning som gjelder.
STILLING LEDIG:
-
Entrack søker mekanikere til avd. Møre og Romsdal / Sunnfjord
Mekaniker på jakt etter nye utfordringer? Se her!
-
Agaia AS søker fagarbeider- lærling
Er du vår nye kollega?
-
Isachsen Anlegg AS søker BIM-teknikker
Er DU den vi ser etter?
-
Franzefoss Pukk AS (FPU) Anlegg Steinskogen søker operatør/mekaniker
Vi søker ny operatør/mekaniker til knuseverk
-
Beck Maskin AS søker mekaniker
Vi søker servicemekanikere/montører
-
Hæhre Entreprenør AS søker anleggsleder
Er du en erfaren prosjekt- eller anleggsleder? Bli med i Hæhres betonggjeng!
-
Engcon Norway AS søker selger/produktveileder/ordremottaker
Er DU vår nye kollega?
-
Hæhre Entreprenør AS søker kontraktsleder
Er DU vår nye kontraktsleder?