AT.JOBBER | Stillingsmarked
Dette er den første i Norge
BORGESKOGEN: Trinnløs transmisjon har vært et etterspurt alternativ i MF 5S-serien. Nå er de første traktorene på vei til norske kunder.
Den første Massey Ferguson 5S med trinnløs transmisjon i Norge har de siste ukene vært på demoturné gjennom store deler av landet. Ifølge Eikmaskin har interessen vært større enn forventet.
Turneen som går under navnet MF On The Road, har besøkt Førde, Sogndal, Voss, Haugesund, Lyngdal, Rykene, Skien og Borgerskogen. Da Anlegg&Transport møter salgssjef Tore Bjerknes på Borgerskogen, er responsen tydelig.
– Det har vært mye folk og en overveldende respons, sier Bjerknes.
Han har kjørt en MF8S. 305 med spesiallakk og Foss-Eik maskinhenger, med nyheten MF 5S 145 med trinnløs transmisjon stroppet fast.
– Selve transportekvipasjen har også vakt mye oppmerksomhet, sier han.
Etterlengtet nyhet
Den store nyheten er at MF5S-serien nå leveres med den trinnløse Dyna-VT-transmisjonen. Serien omfatter fem modeller fra 105 til 145 hestekrefter.
– Dette er noe kundene har ventet på, sier Harald Borger, selger ved Eiksenteret Borgeskogen.
Han tror den nye transmisjonen vil bidra til økt salg av 5S-serien.
Den trinnløse transmisjonen har ett girområde og girhastighetsregulering fra 0,1 til 40 km/t. Hastigheten kan styres med kjørepedal, håndgass eller Power Control-spaken, og toppfarten oppnås ved 1550 o/min.
Over 100 bestilt
Interessen har allerede gitt utslag i ordrebøkene.
– Vi har passert 100 bestillinger, forteller Bjerknes.
Mange av traktorene blir levert i løpet av sensommeren og høsten, mens nye bestillinger nå har leveringstid ut på våren.
Lettkjørt
Under demoturneen har mange fått prøvekjøre traktoren.
Bjerknes trekker spesielt fram Power Control-spaken på rattstammen som brukes til å skifte kjøreretning og aktivere parkeringsbremsen.
145-hestersmodellen beskriver han som lettkjørt, smidig og med svært god svingradius.
Flere burde hatt retarder
Trekkmaskinen er også en av Eikmaskin sine demotraktorer, en MF8S utstyrt med elektromagnetisk Telma-retarder levert av Progress Ingeniørfirma AS.
Retarderen styres med en egen spak i hytta og har seks bremsetrinn. Ifølge Tor Ødegaard i Progress Ingeniørfirma, yter systemet opptil 230 hk bremseeffekt og 1600 Nm bremsemoment.
– Den bremser så godt at jeg kan holde betydelig høyere fart ned lange bakker og samtidig følge trafikkflyten bedre. Jeg mener langt flere traktorer burde hatt retarder, sier Bjerknes, som snart har tilbakelagt 300 mil med dette oppsettet.
Han peker særlig på transportoppdrag med tunge lass innen anlegg, massetransport og maskintransport, hvor systemet kan redusere bremseslitasje og øke sikkerheten.