AT.JOBBER | Stillingsmarked

SVART OG GULT ER KULT: Maskinene skal brukes som servicemaskiner og gravemaskiner.

Trippellevering på hjul i krevende marked

GRAVERPAKKE I HALDEN: Har grei utnyttelse av maskinparken på tross av krevende marked.

Publisert

I sommer ble det overlevert en maskinpakke fra Zeppelin Equipment og Mørk Maskin til Leif Grimsrud i Halden. I pakka ble det solgt tre stk. Cat M315 og to stk. Cat 308. Zeppelin Equipment tok fem stk. Liebherr A916 hjulgravere i innbytte. 

Servicemaskiner

– Maskinene skal brukes som servicemaskiner og gravemaskiner på alle være anlegg fra Halden i sør til Lillestrøm i nord, forklarer Morgan Walther, maskinansvarlig i Leif Grimsrud AS.

Har grei utnyttelse

Grimsrud ser ut til å gjøre det bra om dagen i et marked som av mange blir beskrevet som veldig opp og ned, avhengig av hvem man prater med.

– Det er fortsatt et krevende marked, men vi har en grei utnyttelse av våre maskiner og ressurser, kommenterer Walther.

Bra med utstyr

Maskinene er bestilt med Makin maskinstyring og ellers fullspekket med utstyr, legger han til.

I tillegg har hjulgravene som alle andre Cat-maskiner fra 15 tonn og oppover, vektsystemet Payload og e-fence osv., forklarer Per Inge Strengen, maskinselger for Zeppelin Equipment i Østfold.

Beltegraverne på åtte tonn er levert med 2D-system og e-fence fra fabrikk. 

CAT M315: Maskinpakken fra Zeppelin besto av disse tre hjulgraverne i tillegg til to beltegravere av typen Cat 308.

Fem Gigant-hengere

Mørk Maskin leverte først tre hjulgraverhengere av typen GD3-8X og kort tid etter dette valgte Grimsrud å bytte ut to av sine gamle hengere med to nye fra Gigant.

– Vi har nå levert totalt fem Gigant hjulgravehengere til Grimsrud, forklarer Morten Hødal, salgsansvarlig anlegg i Mørk Maskin.

– Vi er stolte over å kunne levere fem Gigant-hengere til Grimsrud og håper på et nært og godt samarbeid i tiden fremover, sier Hødal.

GD3-8X er den mest solgte hjulgravehengeren gjennom flere år i Norge ifølge Hødal.

NYE PÅ HJUL: Sentrale figurer i overleveringen fra venstre: Asle Berg (forvaltningsleder Grimsrud), Morgan Walther (maskinansvarlig Grimsrud), Svend Landsverk (verksmester Grimsrud), Morten Hødal (salgsansvarlig anlegg og marine Mørk Maskin) og Hans Anton Mørk (eier og selger Mørk Maskin).

Hengerne det er snakk om er godt utstyrt og leveres med bremser som er tilpasset hjulmaskin, Hardox 500-stål og fem års garanti.

A&T-Fakta: Gigant GD3-8X

Totalvekt 8000 kg
Egenvekt 2900 kg
Nyttelast 5100 kg (Teknisk 9 tonn)
Kassemål: 370x235x70 cm front/50 cm bak
Kassevolum: 5,2 m³ 
Stål7 mm gulv og 5 mm sider i Hardox 500 TUF
Baklem: Hydraulisk 
Chassis: Firkantramme med midtmontert singel tippsylinder, 50° tipp vinkel 
Understell: 110×110 mm, 10 tonn aksel, BPW 340×110 bremser, 10 boltet nav 
Dekk435/50R19,5 lastebilhjul
Bremser på begge hjul
4 stk. halvskjermer 
Lakk: Sandblåst og lakkert med spesial 2-komponent lakk 
Drag: 1,75 m langt / 4 høydejusteringer på innfesting av dragøye 
Diverse: 
K-80 kulekobling
Verktøykasse
LED-lys bak/siden/front
Maks 40 km/t

TRAKTORTRANSPORT: Mørk Maskin leverte tre hjulgraverhengere med traktor tidligere i sommer.
Powered by Labrador CMS